Fed nie zmienił poziomu stóp procentowych w USA

opublikowano: 31-01-2007, 20:19

Po dwudniowym posiedzeniu, w środę amerykańskie władze monetarne utrzymały stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Po dwudniowym posiedzeniu, w środę amerykańskie władze monetarne utrzymały stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Główna stopa funduszy federalnych wynosi więc nadal 5,25 proc.

W komunikacie kolejny raz powołano się na utrzymującą się pewną presję inflacyjną. Nadal pozostaje ona jednak pod kontrolą Fed.

Inflacja bazowa, która nie zawiera cen żywności i energii, w ciągu ostatnich kilku miesięcy nieznacznie poprawiła się, a presja inflacyjna powinna "złagodnieć".

Władze monetarne stwierdziły też, że ewentualne zmiany w polityce monetarnej będą uzależnione wyłącznie od prognoz inflacji i wzrostu gospodarczego oraz od napływających danych makroekonomicznych. Te ostatnie są ciągle mieszane i niejednoznaczne, choć raczej wskazują na dalszy wzrost gospodarczy, a nie schłodzenie koniunktury. Zdaniem obradującego gremium, pojawiły się symptomy stabilizacji, szczególnie na rynku nieruchomości.

Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od czerwca 2006 r. Wcześniej FED podwyższał stopy procentowe na 17 kolejnych posiedzeniach pomiędzy czerwcem 2004, a czerwcem 2006, za każdym razem o ćwierć punktu procentowego.

Komunikat Fed z miejsca wywołał spekulacje, że stopy mogą zostać niezmienione nawet do końca roku. Dywagacje wspomogły notowania na Wall Street, gdzie po decyzji Fed zarówno NYSE, jak i Nasdaq silnie szarpnęły w górę.

DI, MarketWatch

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane