Czytasz dzięki

Fed: odwrócenie krzywej rentowności może spowodować recesję

opublikowano: 28-12-2018, 09:57

Odwrócenie krzywej rentowności może zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu, a nawet wywołać recesję, twierdzi David Wheelock, wiceszef działu analiz w Fed z St. Louis.

Krzywa rentowności obligacji uważana jest zwykle za barometr gospodarki. Jej odwrócenie poprzedzało wszystkie recesje w USA przez ostatnie 60 lat. Wheelock twierdzi, że samo odwrócenie krzywej rentowności może w rzeczywistości przyczyniać się do spowolnienia gospodarki, bo banki nie są już w stanie zarabiać dostatecznie dużo na udzielaniu krótkoterminowych pożyczek, a to powoduje iż są mniej skłonne do dawania kredytów. 

- Zyski banków maleją kiedy krótkoterminowa stopa rośnie względem rentowności długoterminowych aktywów. To może skłaniać banki do ograniczenia pożyczek, co ostatecznie może hamować gospodarczą aktywność – napisał Wheelock.

Powołał się na badanie Fed z października wskazujące, że banki traktują odwrócenie krzywej rentowności za powód do zacieśniania standardów udzielania pożyczek. Pokazało ono m.in. obawę banków, że odwrócenie krzywej rentowności uczyni pożyczanie mniej opłacalnym, ich mniejszą tolerancję ryzyka, a także pogląd, że odwrócenie krzywej rentowności sygnalizuje  mniej korzystne warunki gospodarcze. 

- Dlatego odwrócenie krzywej rentowności może więcej niż tylko zapowiadać recesję. Może w rzeczywistości ją spowodować – napisał Wheelock.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane