Fed podniósł stopy o 25 pb, obawia się wzrostu inflacji

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 22-03-2005, 20:35

Zgodnie z oczekiwaniami, Fed – amerykański Bank Rezerwy Federalnej, po raz siódmy z rzędu podniósł stopy procentowe. Podobnie jak i w poprzednich przypadkach wzrosły one o 25 pkt bazowych.

Zgodnie z oczekiwaniami, Fed – amerykański Bank Rezerwy Federalnej, po raz siódmy z rzędu podniósł stopy procentowe. Podobnie jak i w poprzednich przypadkach wzrosły one o 25 pkt bazowych.

Stopa funduszy federalnych wynosi obecnie 2,75 proc., a stopa dyskontowa 3,75 proc. To wartości wyższe niż w Unii Europejskiej.

Wiele zamieszania wywołało jednak uzasadnienie decyzji. O ile Fed nie obawia się o realizację celów długoterminowych, twierdząc, że są one niezagrożone, jego niepokój budzi jednak obserwowany wzrost inflacji i wzrost presji czynników inflacjogennych. Zdaniem Fed, konieczne jest ich zastopowanie. Jak podkreślono w komunikacie, wiele jednak będzie zależało od dalszych trendów na rynku ropy naftowej. Rekordowe poziomy wyceny tego surowca powoli zaczynają wyhamowywać tempo rozwoju całej światowej gospodarki.

Odpowiedź amerykańskiej giełdy na te doniesienia była natychmiastowa. Indeksy po trwającym od otwarcia wzroście gwałtownie zaczęły tracić na wartości, szybko opadając poniżej poziomu poniedziałkowego zamknięcia.

Kolejne posiedzenie Fed przewidziane jest na 3 maja. Nie można wykluczyć, co przebija z tonu komunikatu Fed, zdynamizowania tempa podwyżek stóp.

WST, BigCharts

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fed podniósł stopy o 25 pb, obawia się wzrostu inflacji