Fed podwyższył podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 29-06-2006, 20:48

Podczas czwartkowych obrad Rezerwa Federalna (Fed) podwyższyła podstawowe stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Podczas czwartkowych obrad Rezerwa Federalna (Fed) podwyższyła podstawowe stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Podstawowa stopa funduszy federalnych została podwyższona z 5,25 proc. z 5,00 proc. Stopa dyskontowa wzrosła do 6,25 proc. z 6,00 proc. To najwyższe poziomy stóp od marca 2001 r.

Analitycy spodziewali się w czwartek takiej decyzji bankowców z Fed. Niektórzy oceniali, że podwyżka może być jeszcze większa i wyniesie 50 pkt. bazowych.

To już siedemnasta podwyżka stóp w USA od czerwca 2004 roku i najdłuższa taka seria podwyżek od ponad 25 lat.

W komunikacie Fed ocenił, że istnieje pewne ryzyko inflacji, a dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, jego skala i czas, będą zależeć od prognoz dla inflacji i wzrostu gospodarczego.

Fed napisał w komunikacie, że ostatnie dane wskazują na pojawianie się oznak umiarkowanego tempa w gospodarce po mocnym tempie na początku roku, co może być wynikiem stopniowego schładzania na rynku nieruchomości, opóźnionego wpływu podwyżek stóp procentowych i cen energii.

W takiej sytuacji, zdaniem analityków, możliwość podwyżki stóp procentowych na kolejnym, sierpniowym posiedzeniu Fed, staje pod znakiem zapytania.

Następne posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowano na 8 sierpnia.

WST, MarketWatch, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane