Fed powstrzymał serię obniżek oprocentowania - rynek zareagował spokojnie

Administrator
opublikowano: 30-01-2002, 20:39

Po raz pierwszy od roku posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, na czele którego stoi Alan Greenspan, nie przyniosło obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie funduszy federalnych pozostało na poziomie 1,75 proc. Rynki finansowe oczekiwały takiej informacji i przyjęły ją ze spokojem.

Po raz pierwszy od roku posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, na czele którego stoi Alan Greenspan, nie przyniosło obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie funduszy federalnych pozostało na poziomie 1,75 proc. Rynki finansowe oczekiwały takiej informacji i przyjęły ją ze spokojem.

Zarząd Rezerwy Federalnej tak uzasadnił swoją decyzję:

"Oznaki, że zmniejsza się słabość popytu i aktywność gospodarcza zaczyna się wzmacniać, okazały się przeważające. Perspektywy ożywienia gospodarczego stały się bardziej obiecujące, bo siły ograniczające gospodarkę zaczynają się zmniejszać, a długoterminowe prognozy wzrostu produktywności pozostają korzystne.

Jednak siła inwestycji biznesu i wydatków gospodarstw domowych jest ciągle niepewna.(...)."

Rynki papierów skarbowych i walutowy już wcześniej oczekiwali takiej informacji. Indeksy na NYSE i Nasdaq odrabiały straty przed publikacją decyzji Fedu, a ją samą przyjęły spokojnie.

W ubiegłym roku Fed 11 razy obcinał stopy, łącznie o 4,75 proc. Ostatnie dane makro, w tym nieoczkiwany wzrost PKB w IV kwartale 2001r. o 0,2 proc. dowodzą, że poluzowywanie polityki pieniężnej – połączone z ekspansywną polityką fiskalną - zaczyna przynosić efekty.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane