Fed rozczarował, ale dał skrzydła akcjom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-03-2008, 00:00

Najważniejszym wydarzeniem wtorku była decyzja Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie redukcji stóp procentowych. Skala obniżki (0,75 pkt proc.) nieco rozczarowała inwestorów, którzy liczyli na 1 pkt proc. Ta rozbieżność doprowadziła do gwałtownego spadku indeksów po ogłoszeniu komunikatu, ale szybko popyt skontrował. Ostatecznie sesja zakończyła się wzrostem DJ o 3,50 proc., Nasdaq zyskał 4,19 proc.

Zaprezentowane przed sesją dane makro miały mieszany charakter i raczej nie przełożyły się na decyzje inwestorów. Inflacja producentów wyniosła w lutym miesiącu 0,3 proc., co pokryło się z prognozami. Podobnie było na rynku nieruchomości. O ile liczba rozpoczętych budów spadła do 1,07 mln i była lepsza od prognoz, o tyle liczba pozwoleń na budowę obniżyła się do 978 tys., bardziej niż oczekiwano.

Największym zainteresowaniem cieszyły się papiery instytucji finansowych. To następstwo lepszych niż oczekiwano wyników potentatów sektora bankowego: Goldman Sachs i Lehman Brothers. Co prawda ich zyski w ostatnim kwartale zmniejszyły się o ponad połowę, ale rynek oczekiwał gorszych wieści.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu