“Fed ryzykuje kolejnym atakiem histerii”

19-05-2015, 21:43

Na rynku obligacji może dojść do kolejnego ataku histerii jeśli Fed będzie zwlekał z podwyżką stóp procentowych, ostrzegł Lawrence Lindsey, były bankier centralny i członek administracji USA.

Lindsey uważa, że Fed opóźnił normalizację stóp “znacznie ponad to, co było rozważne”.  

- Wyśmialiby cię w szkole podstawowej gdybyś proponował utrzymanie zerowej stopy przy bezrobociu wynoszącym 5,4 proc., jak Fed robi obecnie – powiedział   Lindsey. – W pewnym momencie otrzymamy serię złych danych, pokazujących trochę wyższą inflację i rynek powie: „o mój boże, jesteśmy tak bardzo spóźnieni” i wymusi dostosowanie, które będzie potworne – dodał.

Jego zdaniem, ryzyko spadnie jeśli Fed zdecyduje się teraz na umiarkowane podwyżki stóp. Przekonuje, że jeśli podwyżki rozpoczęłyby się w czerwcu i na każdym posiedzeniu do grudnia 2016 roku stopy rosłyby o 25 pkt bazowych, Fed wciąż by nie był restryktywny. 

Lindsey uważa, że Fed nie ma już prawie wiarygodności u swoich klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / “Fed ryzykuje kolejnym atakiem histerii”