Fed uspokoił inwestorów

Tadeusz Stasiuk
30-06-2006, 00:00

Czwartkowe notowania na największych amerykańskich giełdach miały dosyć zaskakujący przebieg, biorąc pod uwagę zachowanie inwestorów na wcześniejszych sesjach. Poprzednio sprzedawali akcje w obawie o kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA. W czwartek od początku sesji na parkietach dominował popyt.

Przewaga kupujących wynikała z publikacji najnowszych danych makro, które wskazują na dobrą koniunkturę gospodarczą. Mimo trwającej dwa lata serii podwyżek stóp procentowych wzrost PKB w I kwartale okazał się wyższy niż oczekiwano. Wyniósł 5,6 proc. i był najwyższy od prawie trzech lat. Ponadto w piątek kończy się kwartał, co niemal zawsze jest wykorzystywane przez fundusze do poprawy wyceny portfeli. Zgodna z oczekiwaniami rynku decyzja o podniesieniu stóp o 25 pkt baz. oraz komunikat Fed, który inwestorzy odczytali jako sygnał możliwości zastopowania podwyżek, wywołały gwałtowny wzrost indeksów zarówno na Wall Street, jak i na Nasdaq. Euforia trwała do końcowego dzwonka.

Silnie rósł kurs McDonald’sa. Analitycy Merrill Lynch podwyższyli do „kupuj” rekomendację dla giganta fast foodów. Oczekują wzrostu sprzedaży spółki i jej rentowności, przede wszystkim na rynku europejskim. Na wartości zyskiwały też papiery Exxon Mobil, jedynego przedstawiciela sektora paliwowego w prestiżowej średniej Dow Jones. Popytem cieszyły się również akcje Valero Energy. To zasługa dalszego wzrostu cen ropy. Po informacji o zmianie na stanowisku prezesa drożały akcje koncernu medialnego Walt Disney. Dzięki ugodzie sądowej przez dłuższy czas wzmacniał się kurs Tenet Healthcare. Kosztować ona jednak będzie firmę świadczącą usługi medyczne 725 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fed uspokoił inwestorów