Fed utrzymał stopy procentowe

DI, PAP
opublikowano: 02-05-2018, 20:48
aktualizacja: 02-05-2018, 20:54

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,50-1,75 proc.

Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed

Bloomberg

Fed ocenia, że inflacja zbliżyła się do 2-proc. celu i w średnim terminie poruszać się będzie jego okolicach.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

"Oczekuje się, że inflacja w ujęciu 12-miesięcznym będzie poruszała się blisko symetrycznego 2-proc. celu w średnim terminie" - napisano w komunikacie.

Poprzednio wskazywano, iż inflacja "wzrośnie w nadchodzących miesiącach i ustabilizuje się wokół 2-proc. celu w średnim terminie".

Fed uważa, że w ujęciu rocznym zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii "zbliżyły się do 2-proc."

Poprzednio bankierzy uważali, iż dynamika cen "nadal pozostaje poniżej poziomu 2 proc."

W majowym komunikacie wskazano natomiast, iż rynkowe miary inflacji "pozostają niskie". Wykreślono tym samym stwierdzenie, iż miary te "wzrosły w ostatnich miesiącach". Utrzymano ocenę, iż "ankietowe miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych pozostają bez większych zmian".

Z majowego komunikatu wypadło stwierdzenie, iż "Fed uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" oraz iż "perspektywy dla gospodarki w ostatnich miesiącach poprawiły się".

Wskazano, że "ryzyka dla perspektyw są zasadniczo zbilansowane". Poprzednio ocena ta odnosiła się do "krótkoterminowych" czynników ryzyka.

Preferowana przez Fed miara inflacji - bazowy deflator spożycia prywatnego (PCE) - wzrósł w marcu do 1,9 proc. rdr. z 1,6 proc. To najwyższy odczyt od początku 2017 r. Wg marcowych prognoz Fed bazowy PCE miał osiągnąć taką dynamikę rdr dopiero na koniec bieżącego roku. Zasadniczy PCE wzrósł w III do 2,0 proc. To dopiero trzeci odczyt na poziomie co najmniej 2,0 proc. od kwietnia 2012 r.

W środowym komunikacie powtórzono również sformułowanie, iż "warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych” oraz że zachodzi konieczność "dalszego stopniowego dostosowania polityki pieniężnej".

Ścieżka stóp procentowych, według Fed, wciąż zależeć będzie od perspektyw dla gospodarki, zgodnie z napływającymi danymi makro.

Fed podtrzymał ocenę, że wzrost gospodarczy w USA pozostaje umiarkowany.

"Informacje otrzymane przez FOMC od styczniowego posiedzenia wskazują, że rynek pracy dalej się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w umiarkowanym tempie" - napisano w komunikacie.

"Przeciętny przyrost liczby miejsc pracy w ostatnich miesiącach był mocny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Ostatnie dane sugerują, że wzrost wydatków gospodarstw domowych wyhamował po mocnym IV kw., podczas gdy inwestycje w środki trwałe przedsiębiorstw nadal mocno rosły" - dodano.

PKB USA w pierwszym kwartale 2018 r. wzrósł o 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - wynika z pierwszego wyliczenia. To o 0,3 pkt. proc. powyżej rynkowych oczekiwań, ale wolniej niż w IV kw. (2,9 proc. kdk).

Raport z rynku pracy USA za kwiecień zostanie opublikowany w piątek. Rynek oczekuje wzrostu liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 191 tys., po wyjątkowo słabym marcu (+103 tys.). Stopa bezrobocia wg analityków ma spaść do 4,0 proc., po utrzymywaniu się przez 5 miesięcy do marca na poziomie 4,1 proc. (najniżej od 17 lat).

Fed podwyższył w marcu docelowy przedział fed funds o 25 pb. Była to szósta w cyklu, rozpoczętym w grudniu 2015 r., podwyżka kosztu kredytu w USA.

Marcowe projekcje ścieżki stóp proc. sygnalizują, że bankierzy z Rezerwy są przygotowani na trzy ruchy stóp proc. w górę zarówno w 2018 r., jak i w 2019 r., przy czym aż 7 z 15 decydentów wskazało wówczas na konieczność 4-krotnego podwyższenia kosztu pieniądza.

Protokół z zakończonego w środę spotkania Fed zostanie opublikowany 23 maja. Kolejne posiedzenie Rezerwy, na którym przedstawione zostaną kwartalne projekcje makro, zaplanowano na 12-13 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fed utrzymał stopy procentowe