Fed w centrum uwagi

Piotr Bujak, Nordea
opublikowano: 13-09-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Mamy już za sobą kilka kluczowych dla rynku wydarzeń. Teraz czekamy przede wszystkim na dzisiejszą decyzję Fedu. Naszym zdaniem, amerykański bank centralny wydłuży okres, w którym stopy procentowe mają pozostać na rekordowo niskim poziomie (do 2015 r.) oraz zapowie QE3 (kolejną rundę zakupu aktywów na rynku). Według nas, tym razem Fed nie będzie określał z góry wartości programu zakupu aktywów i okresu jego trwania, ale nawet taka bardziej wstrzemięźliwa wersja QE3 powinna wystarczyć do podtrzymania dobrych nastrojów rynkowych.

Nadal pozostajemy pozytywnie nastawieni do złotego. Od pierwszego kwartału prognozujemy spadek kursu EUR/ PLN do 4 zł na koniec roku i 3,80 zł na koniec 2013 r. Dostrzegamy jednak pewne czynniki ryzyka dla notowań polskiej waluty. Wśród nich najwięcej uwagi mogą przyciągaćw najbliższym czasie opór Hiszpanii wobec zgłoszenia formalnej prośby o zewnętrzną pomoc, wzrost napięć geopolitycznych (wczoraj premier Izraela wypowiedział się bardzo zdecydowanie na temat możliwej reakcji jego kraju, jeśli sankcje nałożone na Iran nie przyniosą szybkiego rezultatu) i zbliżający się moment wygaśnięcia wielu ulg podatkowych w USA, czyli tzw. klif fiskalny.

Trzeba też obserwować krajowe dane, aby ocenić, czy spowolnienie gospodarcze w Polsce nie postępuje silniej niż w innych krajach. Tylko utrzymanie relatywnie dobrej oceny fundamentów gospodarczych Polski pozwoli podtrzymać napływ zagranicznego kapitału do polskich aktywów. Obniżenie dynamiki PKB jest akceptowane przez inwestorów, ale nie może być silniejsze niż w innych krajach i nie powinno spowodować znacznego pogorszenia sytuacji finansów publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Bujak, Nordea

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy