Czytasz dzięki

Fed większym zagrożeniem niż Grecja

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 01-07-2015, 22:00

Dla rynków wschodzących dużo ważniejsze od ryzyka grexitu są możliwe podwyżki stóp procentowych w USA — uważają specjaliści z NN IP.

Do czasu rozwiązania greckiego problemu na rynkach będzie panować podwyższona zmienność, ale paniki nie przewiduję — uważa Valentijn van Nieuwenhuijzen, szef Multi Asset w NN Investment Partners (dawniej ING Investment Management).

— Ze wstępnych sondaży wynika, że większość Greków jest za pozostaniem w strefie euro. Jeśli Grecy zagłosują na „tak”, to porozumienie z wierzycielami zobaczymy za 3-4 tygodnie. Jest to nasz bazowy scenariusz, jednak nie wykluczamy także negatywnego zakończenia. Ale nawet gdyby doszło do grexitu, to jego wpływ na rynki będzie mniejszy, niż byłby jeszcze 2-3 lata temu — mówi Valentijn van Nieuwenhuijzen.

Przedstawiciele NN IP bardziej niż problemem Grecji przejmują się tym, co może się wydarzyć w Stanach Zjednoczonych. Eksperci zwracają uwagę, że stopy procentowe za oceanem są na skrajnie niskim poziomie już od dziewięciu lat, a przez ten czas wykształciło się nowe pokolenie finansistów, które nie doświadczyło jeszcze podwyżek stóp przez Fed. Dlatego ich reakcja na działania amerykańskiego banku centralnego może być nieobliczalna.

Pod względem atrakcyjności najlepiej przez ekspertów oceniane są kraje azjatyckie z wyłączeniem Chin, Malezji i Tajlandii, a z regionu EMEA jedynie Polska ma „zielone światło”.

— Na horyzoncie mamy podwyżki stóp procentowych w USA i jest to dużo ważniejszy czynnik dla rynków wschodzących niż problemy Grecji. Nasz bazowy scenariusz zakłada pierwsze podwyżki we wrześniu, ale możliwe, że Fed nieco tę decyzję opóźni, aby nie zwiększać napięć na rynkach, które wywołuje Grecja — wyjaśnia Marcin Adamczyk, zarządzający funduszami dłużnymi rynków wschodzących w NN IP.

Jego zdaniem, paradoksalnie im wcześniej Fed zacznie normalizować politykę pieniężną, tym lepiej dla rynków. W ciągu ostatnich czterech kwartałów inwestorzy wycofali z emerging markets łącznie ponad 700 mld USD, a tłumaczy się to właśnie obawą o efekty podwyżek stóp w USA.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Gdy tylko wejdziemy w cykl wzrostu stóp, na rynkach może zapanować odwilż. Ale żeby zrealizował się taki scenariusz, inwestorzy muszą także zmienić swoje nastawienie do lokalnych walut, a do tego potrzebny jest wzrost gospodarczy na rynkach wschodzących — dodaje Marcin Adamczyk. Ekspert przypomina, że dziś można na nich zaobserwować powolną stabilizację, a wyceny są na granicy atrakcyjności, więc to nie jest jeszcze moment na zakupy. — Uważam, że rok 2016 będzie przełomowy.

Z danych IMF wynika, że średni wzrost gospodarczy rynków wschodzących wyniesie w tym roku 4,2 proc., wobec 2,4 proc. dla rynków rozwiniętych — a więc różnica we wzroście wynosi mniej niż 2 pkt. proc. Od przyszłego roku różnica ta ma się rozszerzyć o 2-3 pkt. baz. na korzyść emerging markets. To może wspierać umocnienie walut lokalnych i zachęcić globalnych graczy do powrotu na rynki wschodzące — tłumaczy Mariusz Adamczyk.

Przedstawiciele NN IP uważają, że obecnie do inwestycji na emerging markets należy podchodzić bardzo ostrożnie. Pod względem atrakcyjności i najlepiej przez ekspertów oceniane są kraje azjatyckie z wyłączeniem Chin, Malezji i Tajlandii, a z regionu EMEA jedynie Polska ma „zielone światło”. Ale choć eksperci dostrzegają w naszym kraju potencjał do zarobku, to zwracają jednak uwagę na ryzyko polityczne.

— Bankructwo Grecji polskiemu rynkowi nie zagraża, bo powiązania gospodarki polskiej z grecką nie są duże. Ale jeśli dojdzie do odwrotu inwestorów z rynków emerging markets, to Polska może ucierpieć, z uwagi na relatywnie większą płynność aktywów — uważa Agata Misztela van Zwieten, zarządzająca funduszami Multi Asset w NN IP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane