Fed z Atlanty oczekuje 1,5-proc. wzrost PKB USA w II kw.

opublikowano: 02-07-2019, 13:17

W drugim kwartale 2019 r. amerykańska gospodarka rozwijała się w tempie 1,5 proc. w ujęciu annualizowanym, ocenia oddział Rezerwy Federalnej z Atlanty w swojej cyklicznej prognozie.

Oddział Fed nie zdecydował się na zmianę oczekiwań mimo że od poprzedniego oszacowania na rynek dotarła informacja o nieoczekiwanym spadku wydatków na inwestycje budowlane, które w maju zmniejszyły się o 0,8 proc. podczas gdy rynek spodziewał się poziomu z kwietnia. 

Tymczasem w pierwszym kwartale 2019 r. amerykański PKB odnotował wzrost rzędu 3,1 proc., przy czym w dużej mierze był napędzany większymi wydatkami na infrastrukturę autostradową i obronność. 

Projekcja Fed z Atlanty miała miejsce również po tym jak amerykański sektor wytwórczy odnotował w czerwcu spadek aktywności do niemal trzyletniego minimum. Obrazuje to spadek nowych zamówień w obliczu eskalującego, przynajmniej do minionego weekendu, konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Z kolei inwestycje w prywatne projekty budowlane w maju zeszły do najniższego poziomu od bliski 2,5 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu