Fed zachęcił do zakupu akcji, DJ blisko nowego rekordu

opublikowano: 31-01-2007, 22:16

Środowe notowania na amerykańskich giełdach nie należały do spokojnych, ale przyniosły na zakończenie miesiąca bardzo silny wzrost indeksu Dow Jones w trakcie dnia.

Środowe notowania na amerykańskich giełdach nie należały do spokojnych, ale przyniosły na zakończenie miesiąca bardzo silny wzrost indeksu Dow Jones w trakcie dnia.

Jednak przez długi czas aktywność graczy mocno ograniczało wyczekiwanie na decyzję władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. Dopiero utrzymanie ceny długu na dotychczasowym poziomie i dość uspokajający komentarz Fed zachęciły do zakupu akcji. Z miejsca pojawiły się bowiem spekulacje, że stopy nie drgną nawet do końca roku.

Dane o wyższym niż oczekiwano wzroście PKB w ostatnim kwartale minionego roku (+3,5 proc.), które studzą nadzieje na szybkie poluzowanie polityki monetarnej zostały przyjęte nadspodziewanie spokojnie. Może dlatego, że nieoczekiwanie spadł wskaźnik aktywności na środkowym zachodzie USA, co z kolei może sugerować zbyt duże schłodzenie gospodarki. Jak widać dane są mieszane, na co wskazuje sam Fed.

W centrum uwagi inwestorów znalazły się walory Boeinga. Największy na świecie producent samolotów pochwalił się pobiciem prognoz analityków odnośnie wyników za poprzedni kwartał. Firma dodatkowo podniosła swoje projekcje finansowe na bieżący rok.

Taniały papiery Time Warner. Medialny gigant sprostał oczekiwaniom specjalistów w czwartym kwartale notując 30 proc. wzrost zysku, jednak prognoza na 2007 r. okazała się mało ambitna. Pod kreską toczyła się również wymiana akcji Juniper Networks. Producent infrastruktury sieciowej zdecydował się przesunąć publikację raportu kwartalnego, gdyż Komisja Papierów Wartościowych (SEC) bada kwestię opcji na akcje spółki.

Ostatecznie DJ IA zakończył dzień 0,79 proc. wzrostem do wartości 12 621,7 pkt, bliskiej dotychczasowemu rekordowi zamknięcia. W trakcie sesji zysk indeksu była jeszcze wyższy, ale na finiszu notowań część graczy zaczęła realizować zyski. Technologiczny Nasdaq zyskał natomiast 0,62 proc.

W ciągu całego stycznia wartość indeksu Dow Jones wzrosła o 1,27 proc., zaś Nasdaq o 2,01 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane