Czytasz dzięki

Fed zakołysał kursami akcji w Ameryce

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-03-2008, 00:00

Do publikacji tzw. Beżowej Księgi, raportu Fed o stanie gospodarki USA, na parkietach za oceanem dominowały dobre nastroje. Indeksy rosły, choć dane z rynku pracy mocno rozczarowały. Przeciwwagą dla nich okazał się odczyt wskaźnika ISM dla sektora usług.

Oprócz Fed, do nerwowego finiszu przyczyniła się Ambac Financial Group, wicelider ubezpieczycieli obligacji. Chcąc zapobiec obniżeniu ratingów, postanowiła sprzedać nowe akcje za co najmniej 1,5 mld USD i zapowiedziała wstrzymanie gwarancji dla niektórych produktów. Inwestorów przestraszyły też rekordowe ceny ropy i złota. Na zamknięciu indeksy wyszły jednak na plus.

Według niezależnej agencji ADP, w lutym w największej gospodarce świata ubyło 23 tys. miejsc pracy. Specjaliści liczyli na wzrost o 18 tys. Zwiększyła się za to wydajność pracy w sektorach pozarolniczych, jednak towarzyszył temu silniejszy od prognoz wzrost jednostkowych kosztów pracy, co nie jest dobrą wiadomością. Pozytywnie zaskoczył indeks ISM. Zamiast oczekiwanych 47,3 pkt. wzrósł do 49,3 pkt. Nadal jednak pozostaje poniżej bariery rozgraniczającej wzrost od recesji. Dane nie dają jasnego obrazu sytuacji w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane