Fed zaszkodził złotemu

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 20-03-2014, 15:14

Wynik kończącego się wczoraj posiedzenia Rezerwy Federalnej był przyczyną znacznego umocnienia dolara amerykańskiego do pozostałych walut, także złotego.

Zmiana oczekiwań odnośnie utrzymywania niskich stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych do połowy 2015 roku (obecnie analitycy oczekują z 75 proc. prawdopodobieństwem pierwszej podwyżki w lipcu 2015) pogorszyła sentyment także na rynkach akcyjnych.

USD/PLN

Wczoraj wieczorem notowania USD/PLN dotarły w pobliże poziomu tegorocznych minimów i jednocześnie dolnego ograniczenia konsolidacji budującej się na tym rynku od 19 lutego (3,01). Opublikowane projekcje stóp procentowych po zakończonym posiedzeniu FED przekładające się na aprecjację dolara pozwoliły na obronę tych wsparć i dynamiczne odbicie. Odbicie to jest dzisiaj kontynuowane, ale kurs USD/PLN cały czas znajduje się wewnątrz średnioterminowej konsolidacji. Jej górnym ograniczeniem jest poziom 3,10 (61,8% zniesienie sekwencji spadkowej z pierwszej połowy lutego). Dopiero sforsowanie tego oporu będzie sygnałem zmiany trendu na wzrostowy w perspektywie tygodni. W długim terminie natomiast taka sytuacja nastąpiłaby dopiero po pokonaniu poziomu 3,2330.

EUR/PLN

Po obronie średnioterminowej linii trendu spadkowego poprowadzonej po maksimach z września ubiegłego roku i stycznia tego roku, notowania EUR/PLN w miniony piątek skierowały się na południe. Fala spadkowa zatrzymała się wczoraj na poziomie 50% zniesienia sekwencji w górę z genezą 17 lutego. Od tamtej pory poziom ten jest broniony. Strefa 4,1792 – 4,1918 stanowi maksymalny zasięg dla tego ruchu, jeżeli ma on pozostać krótkoterminową korektą spadkową.

GBP/PLN

Na notowaniach GBP/PLN oglądaliśmy wczoraj ponowny test ważnej strefy wsparć, która ogranicza od dołu średnioterminową konsolidację, budującą się na tym rynku od początku lutego (4,9880 – 5,0108). Strefę tą tworzą ostatnie minima oraz 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej z genezą 30 października 2013. Obrona tych poziomów, a także wynik posiedzenia FOMC skutkowała odbiciem na tym rynku, które było dzisiaj od rana kontynuowane. Póki co wygląda ono jedynie na krótkoterminową korektę. W średnim terminie sforsowanie wspomnianej strefy wsparć otworzyłoby drogę do dalszych spadków przynajmniej do poziomu 4,94.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane