Fed znów straszy podwyżkami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-08-2006, 00:00

Do połowy sesji na amerykańskich giełdach przewagę miał popyt. Poprawa nastrojów była zasługą stabilizacji na rynku paliw i dosyć optymistycznych komentarzy po odpowiedzi Iranu w sprawie programu nuklearnego. Potem jednak atak przypuściła podaż, napędzana komentarzami członków Fed, których zdaniem istnieje spore prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych. Dla amerykańskiego banku centralnego priorytetem jest inflacja, a ta zaczyna dawać się we znaki. Na finiszu giełdy podjęły próbę odbicia.

Uwagę inwestorów przykuwał Toll Brothers. Jeden z potentatów amerykańskiego rynku budowlanego, specjalizujących się w luksusowych rezydencjach, trzeci raz z rzędu obniżył tegoroczną prognozę zysku. Kurs jego akcji jednak zwyżkował, gdyż rezultaty za trzeci kwartał roku finansowego okazały się znacznie lepsze od oczekiwanych. Z przebiegu wtorkowych notowań zadowoleni mogli być posiadacze akcji Advanced Micro Devices, największego rywala Intela. Producent mikroprocesorów zapowiedział, że do 2009 r. jego udział rynkowy wzrośnie do 30 proc. Ma w tym pomóc wyższa sprzedaż procesorów dla komputerów stacjonarnych i przenośnych wykorzystywanych w biznesie. Silna zwyżka kursu AMD to także zasługa podniesienia rekomendacji dla jego akcji przez bank Bear Stearns.

Ta sama instytucja wparła notowania XM SatelliteRadio. Analitycy są zdania, że jeden z największych amerykańskich nadawców satelitarnych, ma najgorszy okres już za sobą. Na fali rozbudzonego optymizmu korzystały też akcje największego rywala - Sirius Satellite Radio. Na wartości traciły natomiast papiery Sprint Nextel. Z firmy odchodzi jeden z szefów. Od maja cena akcji operatora telekomunikacyjnego spadła o ponad 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu