Fed znów zatańczy twista?

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 20-06-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Powszechnie oczekuje się, że dzisiejsze zakończenie posiedzenia amerykańskiego komitetu otwartego rynku (FOMC) może przynieść rozwinięcie programu Operation Twist o około 200 mld USD. Tym samym potwierdzony zostałby schemat: oficjele decydują się na nadzwyczajne luzowanie polityki monetarnej — dynamika wzrostu gospodarki wzrasta. Później warunki ekonomiczne ulegały schłodzeniu, ponownie powodując nawrót spekulacji o potencjalnych działaniach ze strony Fedu. Scenariusz ten widzieliśmy już parokrotnie i wydaje się, że wzrost napięcia wokół stabilności strukturalnej strefy euro tylko potwierdzi jego aktualność.

To, czego oczekuje się po dzisiejszym wystąpieniu Bena Bernankego, to możliwe poinformowanie rynków o rozpoczęciu Operation Twist 2, czyli programu wymiany krótkoterminowych papierów dłużnych na te o dłuższym terminie zapadalności. O ile w świetle ostatnich słabszych odczytów danych fundamentalnych m.in. z amerykańskiego rynku pracy prognozy rynkowe dotyczące potencjalnej stymulacji gospodarki są w pełni uzasadnione, to wydaje się, że jest zdecydowanie zbyt wcześnie na rozważanie możliwej trzeciej rundy luzowania ilościowego (QE3).

Bazując na sprawozdaniach z poprzednich posiedzeń, członkowie FOMC deklarowali, że gotowi są na podjęcie działań stymulujących dla gospodarki w przypadku znaczącego wzrostu zagrożeń dla dynamiki wzrostu gospodarczego. „Półśrodek” w postaci Operation Twist 2 częściowo spełniłby oczekiwania rynkowe przy jednoczesnym zawężeniu pola do krytyki tej decyzji w świetle wzrostu inflacji w Stanach. Jednocześnie operacja pozostawiłaby w dalszym ciągu narzędzia do stymulowania gospodarki w przyszłości.

Podstawowym argumentem, który przytaczają gołębi członkowie Fedu, jest fakt, że nawet pomijając zwyczajowe wahania koniunkturalne wskaźników, to stopa bezrobocia znajdująca się na poziomie około 8 proc. jest niemożliwa do zaakceptowania przez władze w dłuższym terminie. Jeszcze parę tygodni temu szanse na zainicjowanie dalszego stymulowania gospodarki przez Fed szacowane były na około 45 proc. (ankieta Reutersa). Jednak ostatnie odczyty makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki spowodowały, że przedstawiciele największych banków inwestycyjnych szacują takie prawdopodobieństwo na 75 proc.

KONRAD RYCZKO

DM BOŚ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy