Federacja Konsumentów uruchomiła portal Infoteka

PAP
28-09-2007, 13:56

Federacja Konsumentów (FK) uruchomiła portal Infoteka, pozwalający porównywać cechy różnych towarów. Platforma ma pomóc klientom w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupach.

Prezes Federacji Małgorzata Niepokulczycka powiedziała w piątek na konferencji prasowej, że portal ma ułatwić poruszanie się w gąszczu informacji rynkowych. Brak takiej wiedzy powoduje, że klienci często podejmują decyzje o zakupie pod wpływem chwili - bez zastanowienia, dlaczego wybierają właśnie ten produkt. Jej zdaniem, każdy klient ma prawo do świadomego wyboru.

Wyjaśniła, że portal zawiera również wskazówki, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze towarów, aby jak najlepiej odpowiadały one wymaganiom danej osoby. Ponadto pozwala na porównanie warunków gwarancji udzielanych przez producenta.

Szefowa Federacji podkreśliła, że portal działa non-profit. Powstał za pieniądze Unii Europejskiej, która przywiązuje dużą wagę do ochrony konsumentów. Prace nad uruchomieniem portalu trwały ponad rok i kosztowały ok. 200 tys. euro. Przy jego tworzeniu współpracowała Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Europejskie Zrzeszenie Producentów AGD-CECED oraz Instytut Rynku Elektronicznego.

Jak zaznaczyła Niepokulczycka, w pierwszej kolejności w portalu zostały umieszczone informacje dotyczące sprzętu AGD i RTV oraz komputerów, gdyż o takie informacje najczęściej zwracali się konsumenci do Federacji. Lista produktów będzie rozszerzana, a informacje na bieżąco aktualizowane.

Prezes Izby Stefan Kamiński zaznaczył, że portal został skonstruowany tak, by porównywał cechy produktów, a nie ich ceny. Takich informacji tam nie ma.

"Uważaliśmy, że jeżeli ktoś decyduje się na kupno trwałego sprzętu, który ma służyć przez kilka lat, nie powinien kierować się jedynie ceną" - powiedział.

Portal jest już dostępny na stronach Federacji Konsumentów pod adresem www.infoteka.federacja-konsumentow.org.pl (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Federacja Konsumentów uruchomiła portal Infoteka