Federacja Transportowców rozpoczęła kontrole w polskich portach

(Tadeusz Stasiuk)
09-10-2006, 14:36

Inspektorzy Międzynarodowej Federacji Transportowców rozpoczęli kontrole we wszystkich polskich portach.

Inspektorzy Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF) rozpoczęli w poniedziałek kontrole we wszystkich polskich portach. Przez pięć dni będą sprawdzać, w jakich warunkach odbywają się przeładunki i praca na statkach.

Inspektorzy sprawdzą także, czy załogi statków są zatrudnione na podstawie układów zbiorowych, akceptowanych przez ITF.

Jak poinformował PAP inspektor ITF ze Szczecina Adam Mazurkiewicz, efektem poniedziałkowej kontroli na jednym ze statków, stojącym przy nabrzeżu Huty Szczecin, jest wypłacenie ukraińskiemu marynarzowi 7 tys. USD zaległego wynagrodzenia.

"Zgłosił się do nas marynarz, któremu armator nie płacił od dwóch miesięcy. Chciał go także zwolnić, nie wypłacając należnego odszkodowania. Po naszej interwencji kapitan estońskiej jednostki +Pakri Challenge+, pływającej pod banderą maltańską, rozliczył się z marynarzem" - wyjaśnił Mazurkiewicz.

Powiedział, że jeśli Federacja dopatrzy się nieprawidłowości na statku, może nawet skierować sprawę do miejscowego sądu pracy, a to może skutkować zatrzymaniem jednostki w porcie. Możliwa jest też odmowa obsługi statku przez dokerów.

Inspektorzy ITF od rana skontrolowali także kilka statków w portach Trójmiasta - powiedział PAP inspektor Andrzej Kościk z Gdyni.

"Na jednym ze statków ustaliliśmy, że marynarze nie otrzymują wynagrodzeń zgodnie z układem zbiorowym pracy. Wezwaliśmy armatora pływającej pod maltańską banderą rosyjskiej jednostki do uregulowania wszystkich należności. Oczekujemy, że zrobi to w najbliższych dniach" - dodał.

Inspekcje ITF w polskich portach to część akcji nazwanej przez związkowców Bałtyckim Tygodniem Kampanii ITF, która obejmie wszystkie znaczące porty Morza Bałtyckiego. Akcja wiąże się z międzynarodową kampanią zorganizowanej przez Federację, wymierzoną przeciwko zatrudnianiu przy przeładunkach niewykwalifikowanych pracowników, np. marynarzy pracujących na statkach.

ITF skupia około 500 związków z ok. 130 krajów. Reprezentuje ponad 5 mln członków związków zawodowych, wywodzących się z branży transportu. Blisko milion osób to marynarze i portowcy. Federacja została założona w 1896 roku w Londynie.

Polskie związki w ITF reprezentują: Krajowa Sekcja Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność", Sekcja Krajowa Portów Morskich NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Polskich Oficerów i Marynarzy, Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków Dalekomorskich oraz Związek Zawodowy Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Federacja Transportowców rozpoczęła kontrole w polskich portach