FedEx ujawnia dodatkowe informacje o ataku hakerskim

opublikowano: 18-07-2017, 10:29
aktualizacja: 18-07-2017, 10:30

FedEx ujawnił dodatkowe informacje o ataku hakerskim z czerwca, w którym ucierpiały systemy TNT Express.

Spółka FedEx złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd roczne sprawozdanie za rok podatkowy 2017, do którego. Do formularza dołączone zostały dodatkowe informacje na temat czerwcowego ataku hakerskiego na światowe systemy informacyjne TNT Express B.V., przejętej w maju 2016 r. międzynarodowej spółki oferującej ekspresowe usługi transportowe, naziemną dostawę małych paczek i usługi przewozowe.

„28 czerwca 2017 r. FedEx ogłosił, że światowa działalność TNT została w znacznym stopniu zakłócona przez atak hakerski, w ramach którego doszło do rozprzestrzenienia się wirusa komputerowego o nazwie Petya za pośrednictwem ukraińskiego oprogramowania podatkowego. (…) Ukraiński dział TNT stosował oprogramowanie zawierające lukę w zabezpieczeniach, która pozwoliła wirusowi na przeniknięcie do systemów TNT i zaszyfrowanie jego danych”, poinformowała spółka w komunikacie.

Do tej pory klienci wciąż muszą liczyć się z powszechnymi opóźnieniami w zakresie świadczenia usług i wystawiania faktur, zaś znaczna część działalności TNT i obsługi klienta realizowana jest w sposób tradycyjny.

„Nie potrafimy wskazać terminu pełnego przywrócenia usług TNT. Plany awaryjne z zastosowaniem sieci FedEx Express i TNT nadal są realizowane w celu ograniczenia skutków tej sytuacji dla naszych klientów”, poinformowała spółka.
FedEx przyznał równie, że nie posiada ubezpieczenia od ryzyka tego rodzaju, które mogłoby pokryć koszty ataku. Firma dodała również, że nie jest w stanie przedstawić dokładnych kwot jeśli chodzi o poniesione straty „z tytułu utraty przychodów ze względu na mniejszą liczbę przesyłek obsługiwanych przez TNT i narastające koszty związane z realizacją planów awaryjnych i naprawą zainfekowanych systemów”.

FedEx potwierdza równocześnie chęć zwiększenia zysku operacyjnego o 1,2 - 1,5 mld dolarów do roku podatkowego 2020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy