Czytasz dzięki

Feerum rusza z wielką tanzańską inwestycją

opublikowano: 23-04-2018, 17:32
aktualizacja: 23-04-2018, 17:38

Feerum, wiodący producent elewatorów zbożowych, rozpoczął wartą ponad 33 mln USD inwestycję w Tanzanii, poinformowała spółka w komunikacie.

„21 kwietnia w obecności premiera, ministra i wiceminister rolnictwa Tanzanii oraz przedstawiciela Światowego Programu Żywnościowego nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy w Dodomie. Polska spółka wybuduje łącznie pięć kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz zrewitalizuje już istniejące magazyny”, czytamy.

Inwestycja to wynik opiewającej na 33,14 mln USD umowy podpisanej pod koniec grudnia 2016 r. pomiędzy Feerum a National Food Reserve Agency (NFRA). Proces ratyfikacji, prowadzony przez Rządy Zjednoczonej Republiki Tanzanii oraz Rzeczypospolitej Polski, został zakończony w listopadzie 2017 r.
- Ruszamy z pierwszą inwestycją na kontynencie afrykańskim. To historyczny moment dla FEERUM. Nasze doświadczenie, technologia jaką dysponujemy i odpowiednie zaplecze produkcyjne umożliwiają realizowanie ambitnych planów rozwojowych również na tak odległych  rynkach – poinformował prezes spółki Daniel Janusz.

W ramach inwestycji ma powstać  51 projektów silosów zbożowych o łącznej pojemności
191 tys. m3 i 5 magazynów płaskich, wyprodukowanie ich, transport do Tanzanii, montaż i uruchomienie. Ponadto Feerum ma zapewnić serwis gwarancyjny oraz przeprowadzi szkolenie personelu NFRA w zakresie obsługi silosów. Polska spółka wybuduje również dodatkowe obiekty magazynowe oraz zrewitalizuje istniejące magazyny w Tanzanii należące do NFRA.

- Po ratyfikacji umowy uruchomiliśmy transport do Tanzanii niezbędnego sprzętu budowlanego i wyposażenia placów budowy. Maszyny, urządzenia, narzędzia i inne niezbędne wyposażenie zostało wysłane z Chojnowa do Tanzanii zapakowane w ponad 150 kontenerów. Na miejscu jest już duża część sprzętu oraz nasze ekipy montażowe. Budowy w pięciu różnych miejscach Tanzanii ruszyły pełna parą – mówi cytowany w komunikacie Daniel Janusz.

Co ciekawe projekt w całości finansowany jest z kredytu udzielonego przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz Rządu Zjednoczonej Republiki. Wysokość udzielonego spółce kredytu zwraca uwagę szczególnie w kontekście kapitalizacji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, która obecnie wynosi niespełna 114 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane