Fels: rośnie ryzyko technicznej recesji w USA i Europie

opublikowano: 09-03-2020, 08:45

Joachim Fels, główny doradca gospodarczy PIMCO uważa, że jest „wyraźna możliwość” technicznej recesji gospodarek USA i Europy w pierwszym półroczu spowodowanej przez epidemię koronawirusa.

PIMCO dotychczas szacowało ryzyko recesji w ciągu następnych 24 miesięcy na 35 proc.

Joachim Fels
Fot. Pimco

- Najgorsze dla gospodarki dopiero nadejdzie w ciągu najbliższych kilku miesięcy – napisał Fels w najnowszym raporcie. 

Prognozuje, że recesja będzie krótka, zakładając iż szczyt epidemii nastąpi w okresie następnych dwóch miesięcy. Fels zastrzega, że choć można spodziewać się poprawy w drugim półroczu, to „obawiamy się potencjalnych pęknięć w cyklu kredytowym w USA w środowisku malejącego cash flow firm, co może prowadzić do ostrego zacieśnienia warunków finansowych, które może następnie uderzyć w realną gospodarkę”.

Fels spodziewa się w związku z tym dalszego luzowania polityki monetarnej przez Fed i podobnych działań innych banków centralnych, w tym tych z gospodarek wschodzących. Możliwe, że dojdzie do nich w najbliższych tygodniach, uważa doradca PIMCO. Spodziewa się również fiskalnego luzowania w celu wspierania popytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane