Czytasz dzięki

Ferie z marszałkiem - kurorty II RP

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-01-2019, 22:00

Bank Gospodarstwa Krajowego angażował się finansowo w inwestycje uzdrowiskowe i wypoczynkowe. Szanowano turystykę krajową jako czynnik pobudzający popyt wewnętrzny, rozwój infrastruktury i kondycję fizyczną społeczeństwa

Najbardziej znaną inwestycją turystyczną Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) było przejęcie pod koniec lat 20. wspólnie z Departamentem Zdrowia MSW uzdrowiska w Druskiennikach, które po upadłości prywatnych właścicieli i wystawienia uzdrowiska na licytację zostało znacjonalizowane. Według jednej z wersji, interwencja odbyła się na prośbę honorowego obywatela Druskiennik Józefa Piłsudskiego, który bywał tam częstym gościem. Status tzw. miejscowości leczniczej Druskienniki uzyskały już w 1794 r. na mocy dekretu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Status uzdrowiska uzyskały w 1837 r. od cara Mikołaja. Na kuracje przyjeżdżał tam Stanisław Moniuszko, Ignacy Kraszewski, Eliza Orzeszkowa, Hanka Ordonówna i inne gwiazdy tamtych lat.

Jego pierwszą właścicielką była znana śpiewaczka operowa Maria
Budziszewska, pseudonimu „Stamary". Zatrzymywali się w nim m.in. Ignacy
Paderewski, Józef Conrad-Korzeniowski, Ignacy Daszyński, Wojciech Kossak oraz
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Został przejęty przez BGK w 1935 r.
Zobacz więcej

HOTEL STAMARY:

Jego pierwszą właścicielką była znana śpiewaczka operowa Maria Budziszewska, pseudonimu „Stamary". Zatrzymywali się w nim m.in. Ignacy Paderewski, Józef Conrad-Korzeniowski, Ignacy Daszyński, Wojciech Kossak oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Został przejęty przez BGK w 1935 r. Fot. ARC

Obecnie Druskienniki to największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, należące do najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Nazwa miejscowości pochodzi od litewskiego określenia soli — druska — pozyskiwanej z licznych źródeł solankowych nad brzegiem Niemna. Amatorów sportów zimowych ściągała do siebie Perła Karpat — leżące w Karpatach Wschodnich Jaremcze, popularnością i infrastrukturą nieustępujące Zakopanemu i Krynicy. Jedną z atrakcji Jaremczy był wznoszący się nad Prutem trzydziestometrowej wysokości kamienny most z 1895 r., którego główne skrzydło miało rozpiętość 65 metrów i było w owym czasie najdłuższym w Europie. W Jaremczach, które w 1928 r. otrzymały status miejscowości użyteczności publicznej, swój ośrodek wypoczynkowy miał również Bank Gospodarstwa Krajowego. Nie wiadomo, na jakiej zasadzie pensjonaty w Jaremczu stały się własnością BGK, można jedynie domniemywać, że były wcześniej własnością jednego z trzech banków założycielskich.

Bywalców Zakopanego do dziś zachwyca Hotel Stamary wybudowany w 1905 r. przy ówczesnej ulicy Marszałkowskiej (dzisiaj Kościuszki). Jego właścicielką była znana śpiewaczka operowa Maria Budziszewska (1872-1942), używająca artystycznego pseudonimu „Stamary”, będącego zbitką imienia jej ojca (Stanisław) oraz własnego. Osiedliwszy się w Zakopanem postanowiła wybudować hotel, który był architektoniczną próbą przeniesienia zakopiańskiego stylu drewnianego do murowanego. Przy jego budowie pracowali m.in. bracia albertyni z Kalatówek wraz z samym późniejszym św. Albertem Chmielowskim. Ten najbardziej reprezentacyjny w Zakopanem hotel z widokiem na Tatry był na owe czasy bardzo nowoczesny, posiadał bowiem centralne ogrzewanie, łazienki, własne ujęcie wody oraz park i korty tenisowe. Zatrzymywali się w nim m.in. Ignacy Paderewski, Józef Conrad-Korzeniowski, Ignacy Daszyński, Wojciech Kossak oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Podczas jednego z hotelowych koncertów po raz pierwszy publicznie zaprezentowano w 1905 r. utwory Karola Szymanowskiego. Założycielka, Maria Budziszewska była również działaczką partii socjalistycznej oraz prowadziła na dużą skalę działalność charytatywną, otwierając w hotelu kuchnię dla bezrobotnych. W 1914 r. hotel był jednym z punktów zbornych Zakopiańskiej Kompanii Strzelców, która w liczbie 480 pod dowództwem późniejszych generałów Andrzeja Galicy i Mariusza Zaruskiego dołączyła do Legionów Polskich. Niestety, w niepodległej Polsce Maria Budziszewska popadła w finansowe tarapaty oraz kredytową pętlę, a hotel został wystawiony na licytację. W roku 1935 hotel został przejęty przez BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane