Ferrum liczy na 20 mln zł zysku

GRA
opublikowano: 21-10-2010, 00:00

Katowicki producent rur ma nową strategię. Zakłada m.in. ekspansję zagraniczną i inwestycje.

Katowicki producent rur ma nową strategię. Zakłada m.in. ekspansję zagraniczną i inwestycje.

Notowania Ferrum zareagowały wczoraj wahaniem na wieść o ogłoszeniu nowej strategii. Ostatecznie zakończyły dzień na ponad 1-procentowym minusie.

Co jest najważniejszym filarem?

— Nie wiem, nie czytałem dokumentu — mówi Sławomir Bajor, członek rady nadzorczej, kontrolujący 31,8 proc. kapitału firmy.

Z oficjalnego komunikatu wynika, że nowy plan ma trzy filary. Zakłada utrzymanie wysokiej pozycji na krajowym rynku producentów rur ze szwem do przesyłu mediów, dalszą ekspansję zagraniczną, oraz osiągnięcie znaczącej pozycji w produkcji kształtowników zamkniętych. W efekcie w ciągu 5 lat produkcja i sprzedaż (w ujęciu ilościowym) powinna wzrosnąć o około 80 proc.

Jeśli chodzi o inwestycje, to Ferrum przeznaczy na nie ok. 63 mln zł, ze środków własnych. Plan obejmuje modernizację istniejących magazynów i instalacji, a także budowę hali magazynowej dla rur oraz zakup linii do epoksydowania.

— Strategia pokazuje, że z Ferrum można wycisnąć dużo więcej niż dotychczas. Wynika to głównie z włączenia spółki do grupy zakupowej HW Pietrzak [kontroluje pośrednio ponad 30 proc. Ferrum — red.]. Kupujemy taniej, a to przekłada się na lepsze marże. Pierwsze efekty będzie widać już w wynikach przyszłego kwartału — komentuje Bogusław Leśnodorski, członek nadzoru Ferrum.

Nowa strategia zakłada, że do 2015 r. przychody spółki zwiększą się do 468 mln zł, a marża operacyjna do 38 mln zł. Jeśli to się uda, zysk netto mógłby przekroczyć 20 mln zł. Dla porównania, w zeszłymroku obroty Ferrum wyniosły 295 mln zł, a zysk netto sięgnął 8,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ferrum liczy na 20 mln zł zysku