Festiwal z Szekspirem

Teat
04-08-2006, 00:00

Jeśli sierpień — to tylko z Szekspirem. Jeśli Szekspir — to tylko w Gdańsku...

Od dziesięciu lat Fundacja Teatrum Gedanense organizuje w Trójmieście Festiwal Szekspirowski — jeden z najlepszych festiwali teatralnych w kraju. Jubileuszowa edycja składa się z samych hitów i niespodzianek. Gwoździem programu będzie pokaz „Otella” w reżyserii gwiazdy niemieckiego teatru Luka Percevala. Spektakl wystawiony w monachijskiej Kammerspiele odwołuje się do sytuacji współczesnych Niemiec, zalanych imigrantami z Turcji. Główną rolę gra Julia Dentsch, laureatka Złotego Niedźwiedzia za kreację w filmie „Sophie Scholl — ostatnie dni”.

Nie zabraknie też egzotyki. Islandzki teatr Vesturport przywiezie nowatorski spektakl „Romeo & Juliet – Love is in the Air”, z udziałem cyrkowców, akrobatów i klaunów. W wersji przedstawionej na londyńskim West Endzie zagrali Vanessa Redgrave, Sir Derek Jacobi i Timothy Dalton. I było to wydarzenie sezonu. A choć w Polsce gwiazdy nie zagrają, to jednak emocje powinny być nie mniejsze. Podobnie na „Śnie nocy letniej” z... Korei Południowej! Organizatorzy znaleźli rewelacyjne przedstawienie z Teatru Yohangza w reżyserii Junga Ung Yanga. Zapowiada się niezła zabawa!

Polskę reprezentują trzy spektakle. Ambitnie pomyślana przez Monikę Pęcikiewicz inscenizacja „Tytusa Andronikusa” (brawo za odwagę) z Mirosławem Baką w roli tytułowej. Legnicki Teatr im. Modrzejewskiej wystawi „Otella” w reżyserii Jacka Głomba w gdańskim kościele św. Jana. Wyróżnienie w dorocznym konkursie o nagrodę Złotego Yoricka za najlepszą polską inscenizację szekspirowską zdobył jeleniogórski spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Zostanie on pokazany w Teatrze Wybrzeże.

X Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, 6-13 VIII, bilety: tel./fax: 056-301-34-11, info@ftg.pl; rezerwacje@ftg.pl; www.teatr-szekspir.gda.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Festiwal z Szekspirem