Fiasko rozmów w sprawie cen skupu truskawek

Polska Agencja Prasowa SA
29-06-2005, 18:42

Rozmowy między producentami truskawek a zakładami przetwórczymi zakończyły się fiaskiem. Strony nie porozumiały się w sprawie wysokości ceny skupu tych owoców - poinformował PAP w środę prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Rozmowy między producentami truskawek a zakładami przetwórczymi zakończyły się fiaskiem. Strony nie porozumiały się w sprawie wysokości ceny skupu tych owoców - poinformował PAP w środę prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. 

Maliszewski powiedział, że Związek na razie nie podjął decyzji co dalej, ale "rolnicy z pewnością będą protestować". Obecnie cena truskawek w skupie kształtuje się w granicach 0,7-0,8 zł za kilogram, podczas gdy koszty produkcji wynoszą 2 zł za kilogram.

Jak wyjaśnił PAP dyrektor departamentu wspólnej organizacji rynków rolnych w resorcie rolnictwa Waldemar Guba, celem środowego spotkania było stworzenie możliwości rozmowy między producentami owoców a zakładami przetwórczymi. Ministerstwo Rolnictwa było mediatorem między stronami, chcąc stworzyć okazję do dialogu.

"Rozmowy zakończyły się niczym. Nie padła żadna propozycja cenowa ze strony zakładów przetwórczych. Była tylko rozmowa i narzekania" - powiedział Maliszewski.

Guba zaznaczył, że resort ze swojej strony poinformował plantatorów o podejmowanych działaniach w Komisji Europejskiej zmierzających do ochrony rynku owoców w Polsce. "Działania te są długotrwałe i trudne, gdyż właściwie tylko Polska jest zainteresowana wprowadzaniem instrumentów ochronnych" - dodał.

Jak podkreślił Guba, producenci owoców muszą zrozumieć, że powinni być bardziej konkurencyjni na unijnym rynku. By mogli stabilnie funkcjonować muszą mieć umowy kontraktacyjne, a także łączyć się w grupy producenckie.

"Na spotkanie przybyły tylko nieliczne zakłady przetwórcze, nie było firm z kapitałem zagranicznym, które są największymi odbiorcami owoców. Firmy przetwórcze zgodziły się, że potrzebne są nowe formy współpracy, ale o szczegółach nie było mowy" - wyjaśnił Guba.

Według niego, w interesie przetwórców nie jest utrata bazy surowcowej. "Rolnicy grożą, że zaorają plantacje z powodu nieopłacalności produkcji. Krótkofalowe interesy są sprzeczne, ale w długim okresie porozumienie będzie korzystne dla obu stron" - uważa Guba.

Dodał, że środowe rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia w sprawie cen skupu owoców, ale ustalono, iż przy Radzie Gospodarki Żywnościowej powstanie zespół ds. owoców miękkich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Fiasko rozmów w sprawie cen skupu truskawek