FIFA liczy na duże zyski mimo braku Włoch i USA na mundialu w Rosji

PAP
opublikowano: 01-12-2017, 06:58
aktualizacja: 01-12-2017, 06:59

Małe zainteresowania włoskich i amerykańskich kibiców piłkarskimi mistrzostwami świata w Rosji może kosztować FIFA nawet kilkaset milionów dolarów. Mimo wszystko międzynarodowa federacja zapowiada, że mundial przyniesie zaplanowane zyski.

Zobacz więcej

Piłkarskie Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji

ARC

Celem FIFA na lata 2015-2018 są dochody rzędu 5 miliardów dolarów, z których większość mają wygenerować przyszłoroczne MŚ. Brak awansu Włoch i USA do mundialu w Rosji postawił jednak organizatorów turnieju w trudniej sytuacji.

Włoski rynek był przez FIFA wyceniany na 200 milionów dolarów. Po porażce „Azzurrich” w barażach ze Szwecją zyski ze sprzedaży koszulek, albumów i przede wszystkim praw telewizyjnych będą jednak w tym kraju znacznie niższe.

W przypadku Stanów Zjednoczonych najbardziej dotkliwy dla FIFA będzie brak możliwości podpisania umów sponsorskich z amerykańskimi firmami technologicznymi. FIFA straci też szansę promocji dyscypliny na dużym i ciągle rozwijającym się piłkarsko rynku.

„Wszyscy jesteśmy trochę zirytowani tym, że USA nie zagra w MŚ, czego nikt z nas się tak naprawdę nie spodziewał” – powiedział dyrektor FIFA ds. handlowych Philippe Le Floc'h.

W rozmowie agencją Associated Press Le Floc'h przyznał też, że klimat jaki wytworzył się wokół FIFA w związku aferami korupcyjnymi, przyznaniem praw do organizacji MŚ kolejno Rosji i Katarowi nie pomaga przy szukaniu sponsorów.

„To co złe zostawiliśmy jednak za sobą. Jakby nie było robimy przecież największy show na świecie” – dodał dyrektor.

FIFA ciągle szuka partnerów i sponsorów zbliżającego się mundialu. Le Floc'h wierzy, że ci już wkrótce się znajdą. Jednym ze sposobów ma być zwrócenie się w kierunku krajów azjatyckich oraz mediów internetowych.

„Piłka nożna to narzędzie do komunikowania się z klientami” – powiedział Le Floc'h, który nie wykluczył, że jednymi z głównym sponsorów rosyjskiego turnieju zostaną firmy z Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / FIFA liczy na duże zyski mimo braku Włoch i USA na mundialu w Rosji