FIFA rozważy zmianę terminu Mundialu w Katarze

DI, PAP
04-10-2013, 14:40

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) powołała do życia grupę studyjną, która zajmie się analizą wszystkich aspektów organizacji turnieju finałowego mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku i ewentualnej zmiany terminu jego rozegrania.

Finały piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku w Katarze zaplanowano na przełom czerwca i lipca, w środku lata, gdy temperatura powietrza dochodzi tam do 50 stopni Celsjusza.

Ten termin jest coraz częściej krytykowany, szczególnie ze strony przedstawicieli europejskich federacji. Ich zdaniem warunki atmosferyczne - upał i bardzo duża wilgotność - praktycznie uniemożliwiają grę w piłkę nożną zawodnikom nie mającym na co dzień kontaktu z tropikami.

Nie znalazły natomiast uznania argumenty organizatorów gwarantujących, że wszystkie mecze będą rozgrywane na nowych, specjalnie zbudowanych na tę imprezę klimatyzowanych stadionach. Katar obiecuje klimatyzację we wszystkich obiektach, z których będą korzystali zawodnicy, sztaby szkoleniowe, kibice, obsługa turnieju.

Prezydent FIFA Sepp Blatter początkowo nie zwracał uwagi na falę krytyki, twierdził, że zarzuty są bezpodstawne, gdyż Katar gwarantuje przygotowanie i przeprowadzenie imprezy na najwyższym poziomie, zarówno sportowym jak i technologicznym.

Ostatnio jednak także i on stwierdził, że warunki atmosferyczne mogą pokrzyżować plany organizatorów i - jak zadeklarował - jest gotowy zaproponować na najbliższym posiedzeniu Komitetowi Wykonawczemu FIFA konieczność zmiany terminu turnieju finałowego.

Szwajcar optuje jednak za listopadem, natomiast prezydent UEFA Michel Platini za najlepszy uważa przełom stycznia i lutego, przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi, które zapewne odbędą się w lutym.

Katar jest najmniejszym krajem, któremu przyznano organizację piłkarskich mistrzostw świata. W wyścigu o prawo bycia gospodarzem pokonał Koreę Południową, Japonię, Australię i Stany Zjednoczone. MŚ 2014 roku odbędą się w Brazylii, a w 2018 roku mundial zorganizuje po raz pierwszy w historii Rosja.

Ewentualnej decyzji zmieniającej termin mistrzostw w 2022 roku nie należy się jednak szybko spodziewać.

"Na pewno nie zapadnie ona przed 2015 rokiem. Musimy przeprowadzić w tej sprawie konsultacje m.in. z ekspertami z medycyny, klimatologii, trzeba poznać stanowiska sponsorów, stacji telewizyjnych, wszystkich zainteresowanych federacji narodowych. To musi potrwać, aby pochopnie nie podjąć decyzji, której później już nie uda się zmienić" - powiedział członek Komitetu Wykonawczego FIFA Michel D'Hooghe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / FIFA rozważy zmianę terminu Mundialu w Katarze