Filar: Dane pozwalające na podwyżkę stóp będą w styczniu

Internet Securities
31-10-2006, 10:16

Pod koniec stycznia Narodowy Bank Polski opublikuje nową projekcję inflacyjną.

Mocne dane, pozwalające na podjęcie decyzji o podwyżce stóp procentowych, będą dostępne dopiero w styczniu przyszłego roku, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar. W końcu stycznia Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje bowiem nową projekcję inflacyjną.

„Można powiedzieć tak: im prędzej [podnosić stopy proc. – przyp. ISB], tym lepiej, ale z drugiej strony jest zawsze też kwestia, czy będą już te dodatkowe dane, w oparciu o które można to zrobić” – powiedział Filar we wtorkowym wywiadzie dla radia PiN.

„W grudniu będziemy mieli dane za III kw., jeśli chodzi o PKB, będziemy mieli BAEL. Ale jest ta przeciwwaga stycznia, kiedy jest nowa projekcja. […] Mocne dane będą w styczniu” – dodał członek RPP.

Według niego, w listopadzie będziemy mieli tylko dane miesięczne, które wiele nie zmieniają w obrazie.

Filar przyznał też, że w radzie były opinie, wskazujące na to, że podwyżka jest potrzebna i że właściwy moment był w październiku, bo wtedy bank centralny opublikował nową projekcję.

„Dlaczego należę do tych, którzy uważali, że należy już podnosić stopy? Nam bardzo zależy na zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych, tzn. na przekonaniu społeczeństwa i banków, ze inflacja będzie ok. 2,5% i tego poziomu nie przekroczy” – powiedział też członek rady.

We wtorkowym wywiadzie dla „Gazety Prawnej” prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że stopy procentowe powinny zostać podniesione jeszcze w tym roku, aby zapobiec znaczącemu przestrzeleniu celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi 2,5%.

W październiku RPP ponownie nie podjęła decyzji o podniesieniu stóp procentowych, mimo że taką potrzebę sygnalizowało kilku członków rady uważanych za „jastrzębi”. Główna stopa referencyjna od marca pozostaje na poziomie 4,00%.

Według październikowej projekcji NBP, przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 1,8-2,2% w IV kw. 2006 roku (wobec 1,0-1,9% w projekcji lipcowej), 1,9-2,8% w IV kwartale 2007 roku (wobec 1,5 – 3,5%) oraz 2,2-4,6% w IV 2008 roku (wobec 1,7-4,3%). We wrześniu inflacja wyniosła 1,6% r/r, bez zmian wobec sierpnia.

W czwartek członkini RPP Halina Wasilewska-Trenkner – uważana za „jastrzębia”, podobnie jak Filar – powiedziała, że kluczowe dla podjęcia przez radę decyzji o poziomie stóp procentowych będą dane o wzroście PKB za III kw. br. GUS ma podać dane o PKB za III kw. tego roku 30 listopada. Natomiast najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 28-29 listopada. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Filar: Dane pozwalające na podwyżkę stóp będą w styczniu