Czytasz dzięki

Filar: Inflacja wróci do pasma we wrześniu, RPP nie powinna już ciąć stóp

Internet Securities
opublikowano: 22-08-2005, 11:57

Obecny poziom inflacji bazowej w połączeniu z presją ze strony cen ropy wskazuje na to, że inflacja powróci do pasma celu inflacyjnego we wrześniu, lecz istnieją dla niej także dodatkowe zagrożenia w postaci przyspieszającej stopniowo gospodarki i możliwej deprecjacji złotego. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie powinna już obniżać stóp procentowych, uważa Dariusz Filar, członek RPP.

Obecny poziom inflacji bazowej w połączeniu z presją ze strony cen ropy wskazuje na to, że inflacja powróci do pasma celu inflacyjnego we wrześniu, lecz istnieją dla niej także dodatkowe zagrożenia w postaci przyspieszającej stopniowo gospodarki i możliwej deprecjacji złotego. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie powinna już obniżać stóp procentowych, uważa Dariusz Filar, członek RPP.

„W mojej perspektywie ustabilizowanie inflacji, nawet jeżeli byłoby to nieco poniżej celu 2,5% jest realizowaniem celu inflacyjnego i dlatego uważam, że nie należy obniżać stóp procentowych, bo rodziłoby to niepotrzebne ryzyko”- powiedział w wywiadzie dla agencji ISB Filar.

„Stabilizacja stopy procentowej byłaby w tej chwili bardzo pożądana” – dodał członek RPP. Obecnie główna stopa referencyjna jest na poziomie 4,75%.

Inflacja w lipcu spadła w ujęciu rocznym do 1,3% z 1,4% w czerwcu. Cel inflacyjny RPP to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Filar spodziewa się zagrożenia dla inflacji płynącego od strony rosnących cen ropy naftowej, co wpłynie w ciągu kilku miesięcy także na inflację bazową.

„Należy pamiętać o rosnącej presji ze strony cen paliw – co widać po lekturze analiz cen ropy, które raczej zakładają przynajmniej stabilizację na obecnych poziomach tj. powyżej 60 USD za baryłkę lub nawet dalszy wzrost, a także o tym, że we wrześniu zaniknie efekt letniego spadku cen żywności” – powiedział.

„Przed wstrząsem unijnym inflacja bazowa była na stabilnym poziomie 1,1-1,2%, wstrząs unijny podwyższył wskaźnik inflacji bazowej do 2,3-2,4% i pozostawała ona na tym podwyższony poziomie przez cztery kwartały” – powiedział Filar.

„W maju i czerwcu efekty unijne definitywnie wygasły, natomiast inflacja bazowa spadła, ale nie do poziomu takiego, na jakim była przed szokiem unijnym. W maju było to 1,5%, w czerwcu – 1,4%, a w lipcu będzie to znowu najpewniej ok. 1,5%” – dodał.

I dlatego, jego zdaniem, inflacje we wrześniu powróci do dopuszczalnego pasma, czyli powyżej 1,5%.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„W dolnym zakresie pasma prawdopodobnie będzie się kształtowała przez najbliższe miesiące” – dodał.

DANE O PRODUKCJI W LIPCU BEZ WIĘKSZEGO ZNACZENIA

Filar powiedział także, że słabsze od oczekiwań dane o wzroście produkcji przemysłowej w lipcu nie zmieniają zbytnio jego zdania na temat powstrzymania się od dalszych obniżek stóp procentowych.

„Dane o produkcji nie mają dla mnie rozstrzygającego znaczenia. Wprawdzie są one nieco słabsze od oczekiwań rynku, ale z drugiej strony, jak popatrzymy na nie w nieco dłuższej perspektywie, w ujęciu odsezonowanym, to one są zupełnie niezłe” – powiedział Filar.

W lipcu dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 2,6% r/r wobec oczekiwanych 4,5%.

„Dane te wskazują na to, że gospodarka stopniowo przyspiesza i tutaj wątpliwości nie ma” – dodał.

NASTWIENIE NEUTRALNE NIE MUSI BYĆ WPROWADZONE OD RAZU

Filar nie uważa także, że mimo iż rada nie powinna już obniżać stóp procentowych, to nastawienie w polityce pieniężnej nie musi być zmienione szybko.

„Mówiłem już, że rada powinna zacząć myśleć o zmianie nastawienia na neutralne – jeżeli rada zgodzi się z rozumowaniem, że nie ponosząc nadmiernego ryzyka możemy ustabilizować inflację w ramach pasma, to przejście do nastawienia neutralnego byłoby tego logiczną konsekwencją” – powiedział członek RPP.

Filar przytoczył przykład Banku Anglii, któremu zajęło pół roku podjęcie decyzji o ruchu na stopach. W tym czasie podczas posiedzeń angielskiego banku były wnioski zarówno o obniżki, jak i podwyżki stóp procentowych.

„To jest perspektywa myślenia – jeżeli mówię o zmianie nastawienia nie oznacza, że to musi stać się na najbliższym posiedzeniu” – stwierdził Filar.

W tym roku RPP czterokrotnie obcięła główną stopę procentową – w sumie o 1,75 punktu procentowego do 4,75%. Rada też trzykrotnie zmieniała nastawienie - w lutym wprowadziła nastawienia łagodne, w kwietniu neutralne, by w czerwcu ponownie powrócić do nastawienia łagodnego.(ISB)

qk/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane