Filar: niska inflacja i wysoki wzrost płac bez wpływu na perspektywy CPI

opublikowano: 18-01-2007, 09:54

Ani niższa od oczekiwań inflacja w grudniu, ani wyższy od oczekiwań wzrost płac w przedsiębiorstwach nie zmieniają średniookresowych perspektyw dla inflacji, uważa członek RPP Dariusz Filar.

Ani niższa od oczekiwań inflacja w grudniu (1,4% wobec oczekiwanych 1,6%), ani wyższy od oczekiwań wzrost płac w przedsiębiorstwach (8,5% wobec 5,4%) nie zmieniają średniookresowych perspektyw dla inflacji, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar.

Filar – uważany za „jastrzębia” w radzie – powiedział w wywiadzie dla czwartkowego „Parkietu”, że niska inflacja w grudniu wynikała jedynie z czynników nadzwyczajnych. Nie martwią go jednak także dane o szybkim wzroście płac.

„Paradoksalnie, one również nie zmieniły moich poglądów średniookresowych. Wysoki wzrost płac w grudniu to w dużym stopniu wynik innego terminarza wypłat premii w porównaniu z rokiem 2005” – powiedział Filar.

Członek RPP nie zgodził się z obiegowymi – jak stwierdził – opiniami na temat braku presji inflacyjnej w gospodarce.

„Presja narasta w sposób umiarkowany od szeregu kwartałów i jest widoczna przede wszystkim we wzroście wskaźnika inflacji bazowej. Przypomnę, że w I kw. ub.r. wyniosła ona 0,8%, a w ostatnim już 1,5%. Narastanie presji jest więc widoczne” – powiedział Filar.

Nowsze szacunki wskazują na zmianę poziomu naturalnej realnej stopy procentowej w Polsce, którą wcześniej Filar szacował na 4%. Obecnie członek RPP ocenia ją na ponad 3%.

Od marca ub. roku podstawowa stopa (referencyjna) wynosi 4,0%. Inflacja konsumencka w grudniu utrzymała się na listopadowym poziomie 1,4%. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane