Filar: Polska może mieć problemy ze spełnieniem kryterium inflacyjnego

PAP
opublikowano: 16-11-2007, 10:28

Polska może mieć niebawem problemy z  utrzymaniem inflacji poniżej wartości referencyjnej z Maastricht - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar.

"To, że Polska przestała być inflacyjnym liderem, samo w sobie nie jest szczególnie niepokojące; w końcu nie zawsze musimy stanowić wzór dla innych. Powodem do znacznie większych obaw jest to, że od początku 2007 roku inflacja w Polsce pozostaje w wyraźnym trendzie wzrostowym i we wcale nie tak odległej perspektywie ponownie możemy stanąć w obliczu problemów z utrzymaniem się poniżej wartości referencyjnej z Maastricht" - napisał Filar w piątkowej "Gazecie Wyborczej".

Według Eurostatu inflacja HICP - służąca do wyliczania kryterium inflacyjnego - w Polsce wyniosła w październiku w ujęciu rocznym 3,1 proc. wobec 2,7 proc. we wrześniu.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Obecnie Polska spełnia wszystkie kryteria z Maastricht, w tym kryterium inflacyjne.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Filar: Polska może mieć problemy ze spełnieniem kryterium inflacyjnego