Filar: Przestrzeń do obniżek stóp jest wyczerpana

Internet Securities
17-08-2005, 10:05

Przestrzeń do obniżek stóp procentowych uległa już wyczerpaniu, a Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna obecnie zastanowić się nad zmianą nastawienia w swojej polityce na neutralne z łagodnego, uważa członek RPP Dariusz Filar. Spodziewa się on wzrostu rocznego wskaźnika inflacji z 1,3% w lipcu do powyżej dolnej granicy celu inflacyjnego, czyli 1,5%, we wrześniu.

Przestrzeń do obniżek stóp procentowych uległa już wyczerpaniu, a Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna obecnie zastanowić się nad zmianą nastawienia w swojej polityce na neutralne z łagodnego, uważa członek RPP Dariusz Filar. Spodziewa się on wzrostu rocznego wskaźnika inflacji z 1,3% w lipcu do powyżej dolnej granicy celu inflacyjnego, czyli 1,5%, we wrześniu.

„Sądzę, że patrząc na to, co zostało zaprezentowane do tej pory, to nadchodzi czas, by rozmyślać o tym, czy zmieniać nastawienie na nastawienie neutralne, a nie o tym, żeby myśleć o dalszych obniżkach” – powiedział Filar w środowym wywiadzie dla radia PIN.

„W moim przekonaniu uległa ona [przestrzeń do obniżek stóp proc. – przyp. ISB] wyczerpaniu” – dodał członek rady.

RPP obniżała stopy procentowe w tym roku czterokrotnie, ostatni raz w lipcu (o 25 pb) - łącznie o 1,75 punktu procentowego. Podstawowa stopa referencyjna wynosi obecnie 4,75%. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 30-31 sierpnia.

Już po lipcowym posiedzeniu rady analitycy bankowi zwracali uwagę, że przestrzeń do obniżek zaczyna się kończyć i uważali cięcia o 50 pb za mało prawdopodobne.

Filar zwrócił uwagę, że opublikowana we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja konsumencka za lipiec wyniosła 1,3% r/r i okazała się wyższa od prognoz (średnio 1,1% r/r). Podkreślił, że RPP przewidziała szybszy wzrost inflacji, wskazując w komunikacie po swoim lipcowym posiedzeniu na groźbę presji inflacyjnej ze strony cen ropy.

„Jeżeli popatrzymy na udział paliw do prywatnych środków transportu w tym wzroście inflacji powyżej oczekiwań, jest on bardzo istotny i to jak gdyby potwierdza, że ten mechanizm będzie działał również w przyszłości” – powiedział Filar.

Ponadto ceny żywności spadają w tym roku latem wolniej niż oczekiwał rynek.

„Jeżeli mówimy o rynku żywności, to trzecia sprawa: mianowicie, jeżeli popatrzymy na dane z wielu lat, to widać, że ceny żywności na rzecz niskiej inflacji działały w Polsce albo między czerwcem a sierpniem, albo pomiędzy lipcem a sierpniem – we wrześniu to się kończyło. Czyli innymi słowy: wiemy ze sporym prawdopodobieństwem, że we wrześniu wskaźnik inflacji znacząco pójdzie do góry” – powiedział Filar.

Członek RPP zwrócił uwagę także na inflację bazową netto, czyli po wyłączeniu cen żywności i paliw.

„Bank swoich oficjalnych wyliczeń jeszcze nie podał, ja sobie na gorąco w taki uproszczony sposób liczyłem i najłagodniej mogę powiedzieć tak: wskazuje wszystko na to, że trzeci miesiąc z rzędu inflacja bazowa się stabilizuje, nie spada. Z tego płynie wniosek, że jeżeli bazowa się stabilizuje, a ze strony cen energii, ropy, gazu mamy zagrożenie presją inflacyjną, to należy się liczyć z tym, że wskaźnik inflacji 12-miesięcznej będzie wyższy niż obecnie” – powiedział Filar.

INFLACJA BĘDZIE JUŻ ROSNĄĆ SYSTEMATYCZNIE DO ŚRODKA CELU

W związku z tym należy uznać, że tegoroczny dołek inflacyjny osiągnęliśmy w lipcu, uważa członek rady.

„Sądzę, że do pasma celu – a przypominam, ono jest od 1,5% do 3,5% z celem centralnym na 2,5% – wrócimy już we wrześniu” – powiedział Filar.

Dodał, że obecnie inflacja będzie systematycznie zbliżać się do środka celu.

„Zagrożenia wyjściem poza górną granicę celu inflacyjnego – przecież nas jako radę to przede wszystkim interesuje, żeby do tego nie dopuścić, żeby ustabilizować inflację jak najbliżej środka celu – takiego zagrożenia w tej chwili nie widać” – podkreślił członek RPP. (ISB)

tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Filar: Przestrzeń do obniżek stóp jest wyczerpana