Filar: RPP może zmienić nastawienie w okresie luty-czerwiec

Internet Securities
opublikowano: 27-01-2005, 09:53

Zmiana nastawienia w polityce pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) na neutralne może nastąpić w okresie od lutego do maja-czerwca, gdy RPP będzie miała wyraźniejszy obraz sytuacji gospodarczej, powiedział w czwartek członek rady Dariusz Filar.

Zmiana nastawienia w polityce pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) na neutralne może nastąpić w okresie od lutego do maja-czerwca, gdy RPP będzie miała wyraźniejszy obraz sytuacji gospodarczej, powiedział w czwartek członek rady Dariusz Filar.

„Za trzy tygodnie RPP pozna najnowszą projekcję NBP i pod koniec lutego będziemy wiedzieli, jak z perspektywy modelu ekonometrycznego wyglądają perspektywy inflacji. Z kolei w kwietniu będziemy wiedzieli, co się naprawdę stało z płacami, bo pierwszy kwartał to okres negocjacji płacowych” – powiedział Filar w wywiadzie dla radia PiN.

„W maju będziemy wiedzieli, na ile drgnęła w dół inflacja w wyniku realizowania się efektu bazy. To są takie momenty, kiedy obraz sytuacji będzie stawał się wyraźniejszy” – dodał.

RPP może skłonić do zmiany nastawienia na neutralne z restrykcyjnego lutowa projekcja inflacyjna albo dopiero dane o sytuacji płacowej.

„Może się okazać, że już projekcja będzie dawała przesłanki do dokonania tego kroku, a może się okazać, że będzie trzeba poczekać właśnie do wyjaśnienia się sytuacji płacowej – tak, że ja uważam, iż rozsądnym podejściem jest patrzeć na ten możliwy moment zmiany nastawienia jako położony w pewnych ramach czasowych” – powiedział Filar.

„Od lutego do maja czerwca – to byłaby to zmiana nastawienia na neutralne” – dodał.

Filar powtórzył też środową wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszka Balcerowicza, że roczny wskaźnik inflacji zacznie obniżać się po maju tego roku. W grudniu inflacja wyniosła 4,4%, a zdaniem ekonomistów w kolejnych miesiącach może sięgnąć ok. 5,0%.

„W warunkach podwyższonej inflacji pozostawać będziemy na pewno do kwietnia, dlatego że to był okres niskiej inflacji w analogicznych miesiącach roku ubiegłego. Inflacja w górę zaczęła iść wyraźnie w maju-w czerwcu i odbicie tego w obrazie inflacji będzie w analogicznych miesiącach tego roku” – powiedział Filar.

Na zakończonym w środę posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach (z główną stopą referencyjną w wysokości 6,5%) oraz restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Komentując czwartkowe doniesienia „Gazety Wyborczej”, że rząd zamierza wycofać się z obecnego kształtu reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Filar powiedział: „To nas oczywiście martwi [...] im zdrowsze są finanse publiczne tym łatwiej prowadzić politykę pieniężną”.

„GW” podała, że rząd zamierza wycofać się z takiej reformy KRUS, która polegałaby na sporych podwyżkach składek płaconych przez rolników i dawałaby oszczędności rzędu 1,1 mld zł. (ISB)

bas/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Filar: RPP może zmienić nastawienie w okresie luty-czerwiec