Filar sugeruje podwyżkę stóp w listopadzie, nawołuje do szybkich kolejnych ruchów

ISB
opublikowano: 15-11-2007, 10:17

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna podjąć decyzję o czwartej w tym roku podwyżce stóp procentowych na posiedzeniu w  listopadzie, wynika z czwartkowych wypowiedzi członka RPP Dariusza Filara. Nie chciał ujawnić, o ile stopy powinny być w listopadzie podniesione, ale nawoływał Radę do działań zdecydowanych i skoncentrowanych w czasie.

W wywiadzie dla TVN CNBC Biznes, na pytanie, czy czeka nas w listopadzie podwyżka stóp o 25 pb, Filar odpowiedział: "Ja, oczywiście, nie odpowiem wprost, na jaką wysokość się przesuniemy, dlatego że to jest wynikiem decyzji całej Rady".

"Mogę wyrażać tylko swój osobisty pogląd. Patrząc na to, co z inflacją bazową dzieje się dziś, patrząc na to, jak to wpływa na odczytywanie projekcji i na to, co pokazuje projekcja, [...] mogę we własnym imieniu powiedzieć, że działania Rady powinny być zdecydowane i skoncentrowane w czasie. W tej chwili nie mamy już czasu na to, żeby ten horyzont podwyżek rozciągać w czasie" - powiedział członek Rady.

"Inflacja bazowa poszła w górę: ona była 1,2% w poprzednich dwóch miesiącach, teraz, według zgrubnego wyliczenia, ona jest między 1,4% a 1,5%, może bliżej 1,4%" - szacuje Filar.

Podkreślił, że analitycy, którzy oczekiwali niższej inflacji w październiku, spodziewali się utrzymania inflacji bazowej na poziomie 1,2%. Inflacja w październiku wyniosła 3,0% r/r wobec 2,3% we wrześniu. Analitycy oczekiwali tego wskaźnika na poziomie 2,7-3,0% przy średniej wynoszącej 2,9%.

Według członka RPP, obecny trend wzrostowy cen żywności może się przedłużać. Zwrócił on uwagę, że wiele ośrodków naukowych twierdzi, że to nie jest klasyczny szok podażowy - kiedy np. była susza, powódź, przymrozki i ceny rosną - tylko działa popyt, zmienia się struktura globalnego popytu na żywność i to jest przyczyną wzrostów cen.

"Jeżeli musimy się liczyć w związku z tym, że okres wysokiej dynamiki cen żywności się może przedłużyć, to nam pozostaje stabilizować inflację bazową. Możemy to robić tylko poprzez wyższe stopy procentowe" - powiedział Filar.

Po trzech tegorocznych podwyżkach - każdorazowo o 25 pb - podstawowa stopa referencyjna wynosi obecnie 4,75%. Analitycy oczekują kolejnej 25-punktowej podwyżki w listopadzie oraz kolejnych dwóch - w przyszłym roku.

Po danych o październikowej inflacji inny członek RPP uważany za "jastrzębia", Halina Wasilewska-Trenkner, powiedziała, że można się spodziewać jeszcze 3-4 podwyżek stóp procentowych w rozpoczętym w kwietniu br. cyklu, ale zwolennik łagodnej polityki pieniężnej, Mirosław Pietrewicz, powiedział, że RPP może się jeszcze wstrzymać z podwyżkami stóp dzięki mocnemu złotemu. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane