Filar: wzrost kredytów gospodarstw domowych argumentem za podwyżkami stóp

ISB
opublikowano: 15-11-2007, 10:00

Utrzymujący się blisko 40-proc. wzrost kredytów dla gospodarstw domowych wywiera presję cenową i powinien być kolejnym argumentem branym pod uwagę przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) przy podejmowaniu decyzji o podwyżkach stóp procentowych, uważa członek RPP Dariusz Filar.

"Mamy kolejny miesiąc, w którym dynamika kredytów dla gospodarstw domowych jest bardzo blisko 40%. Jest tylko minimalne drgnięcie w dół" - powiedział Filar w czwartkowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Przypomniał, że w 2006 roku kredyty dla gospodarstw domowych rosły w tempie 20-30%, a od początku 2007 - blisko 40%.

"Co więcej, struktura tego kredytu się zmienia. Na początku roku to był przede wszystkim kredyt na cele mieszkaniowe, w ostatnich miesiącach on się przesuwa w stronę klasycznego kredytu konsumpcyjnego, a to jest znowu kredyt, który wywiera presję cenową" - powiedział Filar.

"To jest jeden z czynników, które musimy brać pod uwagę przy decyzjach o poziomie stóp procentowych" - podkreślił.

Członek Rady zwrócił uwagę, że w październiku po raz pierwszy wartość kredytów zaciągniętych przez gospodarstwa domowe przekroczyła wartość ich depozytów.

"Do sprawia, że z punktu widzenia banków przede wszystkim pieniądz na rynku międzybankowym staje się droższy i banki już na to reagują. To nie jest już ta łatwa podaż depozytów pochodzących od obywateli" - powiedział Filar.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał w środę, że depozyty gospodarstw domowych na koniec października br. zamknęły się kwotą 246.997,4 mln zł (+0,1% m/m, +8,3% r/r), natomiast zaciągnięte przez nie kredyty osiągnęły wartość 248.838,3 (+1,6% m/m i +39,1% r/r). (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane