Filar: Wzrost PKB w II kw. na poziomie 2,7-2,9 proc.

Internet Securities
opublikowano: 28-07-2005, 09:58

Tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale br. ukształtuje się na poziomie 2,7-2,9% r/r wobec 2,1% w pierwszym kwartale, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar. Jego zdaniem, okres okołowyborczy jest niekorzystny dla zmian w polityce pieniężnej.

Tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale br. ukształtuje się na poziomie 2,7-2,9% r/r wobec 2,1% w pierwszym kwartale, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar. Jego zdaniem, okres okołowyborczy jest niekorzystny dla zmian w polityce pieniężnej.

„W tej chwili racjonalne jest oczekiwanie drugiego kwartału, od 2,7 do 2,9%, więc zdecydowanie lepiej niż w pierwszym kwartale, ale nie jest to wzrost bardzo szybki. Jest pytanie, na ile to, co wytworzy w gospodarce drugi kwartał, będzie wpływało na przyspieszenie w trzecim i czwartym kwartale” – powiedział Filar w czwartkowym wywiadzie dla radia PIN.

W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 2,1% r/r wobec oczekiwanych około 3%. W zeszłym tygodniu inny członek RPP, Marian Noga, powiedział agencji ISB, że jego zdaniem wzrost PKB w drugim kwartale wyniesie 2,5-2,7%.

Filar podkreślił, że dla perspektyw wzrostu PKB i związanymi z nim ewentualnymi ruchami w polityce pieniężnej, ważny będzie sierpień.

„Sierpień jest ważny z dwóch powodów: jeszcze przed posiedzeniem otrzymamy pierwszą informację pełniejsza na temat drugiego kwartału i tu nie chodzi tylko o samą stopę wzrostu, ale o kompozycję tego wzrostu. Na koniec sierpnia będziemy także mieli nową projekcję i ona też bardzo będzie wyjaśniać przyszły obraz” – stwierdził członek RPP.

Na razie jednak inflacja nie stanowi zagrożenia i to było główny powodem lipcowej obniżki stóp o 25 pb.

„Z punktu widzenia tych ocen, które mamy w tej chwili doszliśmy do wniosku, że [wzrost gospodarczy – przyp. ISB] nie stanowi zagrożenia dla inflacji w perspektywie oddziaływania naszych instrumentów” – stwierdził Filar.

„Musimy myśleć bardzo mocno o inflacji, jaka ukształtuje się pod koniec roku 2006. […] Na wczorajszym posiedzeniu rada uznała, że mimo objawów przyspieszenia gospodarczego, mimo zagrożeń płynących ze strony cen gazu i paliw, wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że pod koniec roku 2006 inflacja będzie się kształtować w przedziale, ale poniżej celu” – dodał.

Podobną opinię wyraził w środę wieczorem inny członek RPP, Jan Czekaj.

Filar, podobnie jak pozostali członkowie RPP, podkreślił także, że utrzymywanie nastawienia łagodnego nie musi oznaczać kolejnych obniżek stóp.

„Utrzymanie łagodnego nastawienia oznacza, że drzwi są otwarte, widzimy możliwość ukształtowania się inflacji poniżej celu, ale to nie oznacza, że my musimy przekroczyć próg” – powiedział Filar.

„Jeżeli kolejne dane będą wskazywały na silne przyspieszenie gospodarki, a równocześnie będą istnieć zagrożenia w postaci ropy i gazu, wówczas nie będzie potrzeby przekroczenia progu, wówczas będziemy pewnie widzieli, że cel inflacyjny pod koniec 2006 roku zostanie osiągnięty” – dodał.

POLITYKA PRZESZKADZA RUCHOM NA STOPACH

Zdaniem Filara, okres przedwyborczy nie dobry dla zmian w polityce pieniężnej.

„To mój osobisty pogląd, okresy okołowyborcze są zawsze okresami pewnego zwiększonego niepokoju na rynkach finansowych i podnoszenia premii za ryzyko i wydaje mi się, że to nie są miesiące dobre na ruchy w polityce pieniężnej” – stwierdził członek RPP.

„Decydujące są jednak dane makroekonomiczne” – podkreślił.

Filar powiedział – podobnie jak w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz – że ostatnie decyzje Sejmu, zwiększające wydatki publiczne w najbliższych latach, są niekorzystne dla perspektyw fiskalnych Polski.

„Te decyzje niekorzystnie wpływają na perspektywy fiskalne, przede wszystkim będą utrudniać spełnienie kryteriów, które są potrzebne, aby przystąpić do strefy euro” – powiedział Filar. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Filar: Wzrost PKB w II kw. na poziomie 2,7-2,9 proc.