Filary województw — Bogdanka i Asseco

  • Marta Bellon
opublikowano: 20-04-2012, 00:00

Podczas lubelskiej gali „Puls Biznesu” wyróżnił liderów przedsiębiorczości i samorządności z Podkarpacia i Lubelszczyzny

Kto jest Filarem Polskiej Gospodarki, a kto otrzymał tytuł Samorządowego Menedżera Regionu? W przypadku dwóch województw Polski wschodniej wszystko jest już jasne. Pierwsze miejsce w rankingu Filary Polskiej Gospodarki w województwie lubelskim zdobyła Bogdanka — sprywatyzowana kopalnia węgla kamiennego.

— Samorządy doceniły to, że jesteśmy jednym z największych pracodawców w regionie. Pośrednio pomagamy wszystkim gminom w sąsiedztwie. Zatrudniamy dużą liczbę ich mieszkańców. Wpływy z podatków to także nasz istotny wkład w ich budżety — komentował Waldemar Bernaciak, wiceprezes Bogdanki. Na Podkarpaciu zwyciężyło Asseco Poland.

— Asseco jest dziś numerem jeden w Polsce wśród spółek informatycznych. Adam Góral, zarządzający firmą, nie chce na tym poprzestać. Przygotowuje spółkę do wprowadzenia akcji na giełdę amerykańską i zdobycia funduszy na rozwój grupy — mówił Mariusz Lizon, członek zarządu Asseco Business Solutions, który odbierał w Lublinie statuetkę.

Na Podkarpaciu w rankingu na najlepszego samorządowca regionu zwyciężył Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

— Dynamika rozwoju przedsiębiorczości w naszym mieście jest ogromna. Nowe firmy — niemieckie, francuskie i amerykańskie — budują zakłady i lokują siedziby. Uruchamiamy kolejne połączenia lotnicze, otworzyliśmy nowy terminal do obsługi lotów. W najbliższym czasie zostanie wybudowana autostrada, świetnie rozwija się środowisko akademickie. Bezrobocie w Rzeszowie wynosi tylko około 7 proc. — komentował zwycięstwo Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Minicentrum Kopernik

W rankingu w województwie lubelskim zwyciężył Janusz Grobla, prezydent Puław, a tuż za nim uplasował się Krzysztof Adam Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

— Zostaliśmy docenieni przez innych samorządowców dlatego, że jesteśmy jedną z gmin najlepiej pozyskujących fundusze unijne w województwie i w Polsce. W latach 2004-06 byliśmy na drugim miejscu w kraju, w latach 2004-09 w kategorii miasta powiatowe zdobyliśmy pierwsze miejsce w Polsce — mówił Adam Kołtyś. Dotacje unijne gmina wykorzystuje m.in. na uzbrojenie ponad 50 ha terenów inwestycyjnych oraz innowacyjny projekt turystyczny,który ma wspomóc rozwój przedsiębiorczości.

— Nad Jeziorem Janowskim, na terenie o wielkości ponad 10 ha, pięknie zaaranżowanym pod względem urbanistycznym i architektonicznym, budujemy park edukacji i rozrywki Zoom. Tworzymy pięć pawilonów edukacyjnych, w których za pomocą najbardziej nowoczesnych, interaktywnych środków przekazu będzie można poznać naturę. To będzie takie minicentrum Kopernik, skupiające się na edukacji, ekologii, przyrodzie i energii odnawialnej. Edukacyjny park i strefa inwestycyjna to obecnie najważniejsze projekty dla rozwoju przedsiębiorczości w naszej gminie — podkreślał burmistrz Janowa Lubelskiego.

Błędne koło

W trakcie uroczystej gali, na której wręczaliśmy nagrody i wyróżnienia dla laureatów rankingów, odbyła się debata na temat możliwości inwestycyjnych samorządów. Przedstawiciele miast i gmin alarmowali, że zdolności do finansowania inwestycji przez jednostki samorządu terytorialnego maleją.

— Mamy do czynienia z bardzo niekorzystnym mechanizmem: dokładania samorządom zadań i nieprzekazywania na nie pieniędzy. Samorządy musiały sięgać po instrumenty finansowania zwrotnego. Teraz ta możliwość zadłużania się kończy — mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

— To bolączka wszystkich samorządów. Od miesięcy dyskutujemy nad tym, jakie błędne koło stworzyło Ministerstwo Finansów, uniemożliwiając nam inwestycje i dalszą absorpcję funduszy unijnych. W efekcie przedsiębiorcy, którzy stwarzali u nas miejsca pracy i odprowadzali podatki, przestaną inwestować — wtórował mu Grzegorz Teresiński, wójt gminy Wilków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane