Filary wybrane, dyplomy wręczone

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 04-12-2006, 21:51

Trzecia edycja rankingu najważniejszych polskich przedsiębiorstw w regionach rozstrzygnięta.

Trzecia edycja rankingu najważniejszych polskich przedsiębiorstw w regionach rozstrzygnięta. W poniedziałek w Warszawie podczas uroczystej gali zwycięzcy rankingu odebrali statuetki i pamiątkowe dyplomy.

Ranking Filarów Polskiej Gospodarki przygotowywany jest co roku wspólnie przez „Puls Biznesu” i międzynarodową wywiadownię gospodarczą Coface Poland. Co go wyróżnia? Na pewno to, że jako pierwszy w Polsce gromadzi duże przedsiębiorstwa, oceniane za ich rolę w poszczególnych regionach.

W tym roku o zwycięstwo w każdym z 16 województw i w Warszawie walczyło 425 firm. Wstępnej selekcji podjęła się Coface Poland. Dane finansowe, jakimi dysponowała wywiadownia gospodarcza, były podstawą do zawężenia grona kandydatów. Badano wszystkim dynamikę sprzedaży za lata 2003- -05, przy założeniu, że ich obrót w tych latach wyniósł nie mniej niż 100 mln zł. Kryterium decydującym o umieszczeniu firmy na liście nominowanych był rating Grupy Coface. Uwzględniał on m.in. wiarygodność kredytową. Potem decyzja należała do przedstawicieli lokalnych władz, mediów i mieszkańców. Każdy z odwiedzających dedykowany rankingowi serwis internetowy www.pulsbiznesu.filary mógł oddać głos. Swoje poparcie można też było wyrazić SMS-em.

W poniedziałek poznaliśmy siedemnastu zwycięzców. Trzy firmy triumfowały drugi rok z rzędu: lubelskie Zakłady Azotowe Puławy, podkarpacki Zelmer i podlaski Pronar.

Karol Jedliński

 

Trzecia już edycja rankingu Filary Polskiej Gospodarki dowodzi, że inicjatywa „Pulsu Biznesu” spotyka się ze zrozumieniem i zainteresowaniem.

Przypomnę, ranking, przygotowany wspólnie przez „Puls Biznesu” i międzynarodową wywiadownię gospodarczą Coface Poland, tym różni się od wielu innych zestawień skupiających przedsiębiorstwa największe, najbogatsze, najdroższe itd., że jest pierwszym w Polsce katalogiem dużych firm, odgrywających czołową rolę w poszczególnych województwach, a z tego tytułu — w całej gospodarce narodowej.

Pamiętamy przy tym, że środowisko polskiego biznesu bynajmniej nie cierpi na brak rozmaitych list, zestawień i klasyfikacji. Przeciwnie, istnieje wręcz inflacja najrozmaitszych rankingów. Jednak zachęceni zainteresowaniem, jakim cieszy się nasz ranking Gazele Biznesu, skupiający uwagę na małych lub średnich firmach, które szybko się rozwijają i niezależnie od gospodarczych okoliczności notują stałą poprawę wyników, postanowiliśmy podjąć próbę dokonania własnej klasyfikacji również większych podmiotów gospodarczych.

W tym roku tytuł Filar Polskiej Gospodarki przypadł w udziale 17 firmom spośród 425, które wstępnie wyselekcjonowała wywiadownia Coface Poland. Tryb wyłaniania laureatów był dosyć skomplikowany (patrz ramka obok), ale bardzo wiele, może nawet najwięcej, mieli do powiedzenia internauci biorący udział w powszechnym głosowaniu. Do wybranej grupy osób, znanych i uznanych w swoich środowiskach — przedstawicieli władz samorządowych i administracyjnych, szefów redakcji lokalnych mediów, naukowców — zwracaliśmy się imiennie z prośbą o udział w głosowaniu. Ta grupa stanowiła swoiste, niesformalizowane społeczne jury naszego zestawienia.

Układ regionalny (w praktyce — wojewódzki) naszego rankingu od początku uznawaliśmy za najważniejszy. Jego istotą jest bowiem pokazanie związków przedsiębiorstw z regionami, w których działają. Chodziło nam nie tylko o zlokalizowanie fabryki na danym obszarze i zatrudnianie okolicznych mieszkańców. Szukaliśmy powiązań głębszych, aż po kolokwialnie rozumianą „popularność” firmy wśród mieszkańców regionu. W trakcie prac nad rankingiem narodziło się pojęcie „firm-obywateli”, które chyba najlepiej oddaje istotę sprawy.

Istnieją bowiem przedsiębiorstwa prowadzące produkcję w ściśle strzeżonych przed wścibskimi, otoczonych wysokim płotem obiektach, do których surowce i produkty przywożone i wywożone są w zamkniętych kontenerach. Pracownicy zostali zaprzysiężeni do zachowania tajemnic, a menedżerowie z niesmakiem patrzą przez okna limuzyn na odrapane budynki miasta, w którym akurat przyszło im się znaleźć.

Są też jednak firmy biorące udział w życiu miast i gmin. Znają ich problemy, angażują się w ich rozwiązywanie, i to znacznie szerzej niż banalne partycypowanie w kosztach. I może się okazać, że prawdziwym filarem gospodarki regionu jest właśnie firma mniejsza, płacąca gorzej, ale znana i otwarta, wpleciona w strukturę społeczną, a nie wielka i nowoczesna fabryka działająca „za szklaną ścianą”.

Okazuje się, że tak rozumiane filary cechuje stabilność rozwoju. Są to firmy, które płacą podatki do lokalnej kasy samorządowej, nie zalegają z płatnościami publicznoprawnymi oraz wobec pracowników. Uznawane są za swoiste koła napędowe gospodarki regionalnej. Są głównymi odbiorcami produktów i usług mniejszych firm z regionu, tworzą miejsca pracy. Z drugiej strony, chętnie wspierają inicjatywy samorządowe w zakresie infrastruktury czy ochrony środowiska, imprezy kulturalne i sportowe. Filary Polskiej Gospodarki to przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w sposób uczciwy i przejrzysty — są chlubą mieszkańców swojego regionu.

Hasło rankingu nie zostało więc wybrane przypadkowo. Słowo „filar” kojarzy się przede wszystkim z czymś solidnym, czymś, na czym można się wesprzeć, czemu można zaufać. Filar to podpora, a przekładając na język gospodarki — lider biznesu. Lider, którego inni chcą naśladować, a nie taki, którego się boją, bo jest wielki i agresywny.

Dzisiaj regionalni liderzy spotkają się w warszawskim Teatrze Narodowym na uroczystej gali. W jej trakcie otrzymają od organizatorów certyfikaty potwierdzające zdobycie tytułu oraz pamiątkowe statuetki.

Oprócz samych tytułów i satysfakcji z ich otrzymania „Puls Biznesu” oferuje firmom zakwalifikowanym do rankingu udział w seminariach i dyskusjach na temat rozwoju polskiej gospodarki. Laureaci konkursu zyskują też zniżki na prenumeratę naszej gazety oraz na reklamę. Kiedyś mieliśmy nadzieję, a dzisiaj jesteśmy pewni, że podobnie jak Gazele Biznesu, tak i Filary Polskiej Gospodarki zagoszczą na stałe w świadomości czytelników „Pulsu Biznesu”.

Andrzej Nierychło

 

Zwycięzcy III edycji rankingu „Filary Polskiej Gospodarki”:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu