Filozofia po góralsku

Teat
09-09-2005, 00:00

Nawet najstarsi górale nie pamiętają, że Tales z Miletu to Stasek Nędza z Pardałówki, a Hipokrates to Wincenty Galica z Biołego Dunajca.

Musiał im to przypomnieć ks. Józef Tischner...

W „Filozofii po góralsku” przetłumaczył antycznych filozofów na gwarę góralską. Książka szybko stała się bestsellerem, zaraz potem powstał cykl audycji telewizyjnych poświęconych kolejnym filozofom. Wystarczyło tylko czekać, aż pomysł trafi do teatru. Swój autorski spektakl przygotowali Irena Jun i Wiesław Komasa w Teatrze Studio. Z uwagi na poczucie humoru ks. Tischnera zapowiada się nie lada zabawa i okazja do mądrej refleksji.

Poza tym to szansa na zobaczenie dwójki znakomitych aktorów. Irena Jun to marka sama dla siebie. Jest mistrzynią małych form teatralnych, zwłaszcza monodramu. Jej spektakle beckettowskie sprawiły, że została zaliczona do grona najlepszych wykonawczyń sztuk Becketta na świecie, obok nestorek aktorstwa: Billie Whitelaw i Madelaine Renaud. Komasa ma za sobą pracę z m.in. Januszem Wiśniewskim, Izabelą Cywińską, Maciejem Prusem, Januszem Nyczakiem i Mariuszem Trelińskim. Szczególnie współpraca z Wiśniewskim wpłynęła na jego aktorstwo: silne, charakterystyczne, skupiające uwagę widowni. Telewizyjna publiczność rozpozna w nim bohatera „Egzaminu z życia” (rewelacyjnie zagraną!).

W sobotę dodatkowa atrakcja: dzień otwarty w Teatrze Studio. Od godz. 12.00 zaplanowano koncert kapeli góralskiej, spotkanie z charakteryzatorką (możliwość wykonania teatralnego makijażu!), zdjęcia w kostiumach, zwiedzanie kulis i garderób, aukcję rekwizytów teatralnych i — najważniejsze — spotkanie z Krzysztofem Majchrzakiem.

Teatr Studio, spektakle: 9-11 IX, godz. 19.00, bilety: (22) 656-69-41, 656-69-87,

w internecie: www.bileteria.pl, www.ticketonline.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Filozofia po góralsku