Finał akcji "Szlachetna Paczka"

DI, PAP
opublikowano: 10-12-2016, 10:31

Blisko 19 tys. rodzin z całej Polski otrzyma pomoc w ramach XVI edycji akcji Szlachetna Paczka.

Sobota i niedziela będą "weekendem cudów" - odbędzie się finał akcji. Wśród darczyńców w tym roku znalazła się m.in. papieska Gwardia Szwajcarska.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, w ramach której darczyńcy odpowiadają na potrzeby konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Pomoc otrzymają rodziny dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice, osoby starsze i samotne, a także ci, który mają trudny start w samodzielność.

W sobotę i niedzielę w całej Polsce darczyńcy będą przywozić skompletowane przez nich paczki do punktów odbioru, skąd będą rozwożone bezpośrednio do potrzebujących.

W tym roku papieska Gwardia Szwajcarska wspólnie z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego przygotowała paczki dla 5-osobowej rodziny. Zainspirował ich papież Franciszek, który dwukrotnie angażował się w projekt. "Szlachetną Paczkę" wcześniej błogosławił też papież Benedykt XVI.

W prezentach od gwardzistów znalazły specjalne upominki: domowe wypieki i konfitury z kuchni Gwardii, a także różańce od papieża Franciszka dla wszystkich członków rodziny oraz kartka świąteczna z życzeniami od kapelana i samych żołnierzy. Z kolei biskup polowy Józef Guzdek wraz z księżmi kapelanami Ordynariatu Polowego uzupełnił paczkę o cięższe produkty: kuchenkę gazową, rower rehabilitacyjny, odzież, meble, środki chemiczne i żywność.

"Papiescy gwardziści troszczą się o bezpieczeństwo Ojca Świętego dzień i noc. Są zawsze blisko niego – on jest dla nich wzorem człowieczeństwa, podziwiają go i chętnie naśladują także w misji pomagania najbardziej potrzebującym" - zaznaczyła Magdalena Wolińska-Riedi, żona jednego z oficerów papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, która pomagała zorganizować paczkę.

"Szlachetna Paczka" to ogólnopolska akcja pomocy świątecznej, realizowana od 2001 r. przez Stowarzyszenie "Wiosna". Głównym jej założeniem jest przekazywanie pomocy bezpośrednio potrzebującym - tak by była ona skuteczna i konkretna. Akcja ma ponadto łączyć obdarowywane rodziny, darczyńców i wolontariuszy.

Organizatorzy podkreślają, że zaangażowanie w projekt jest wydarzeniem społecznym, ponieważ w przygotowywanie paczki angażują się rodziny, szkoły, grupy przyjaciół, a dla niektórych firm wspólny wybór rodziny i zakupy to coroczny, wyjątkowy rytuał. Pierwszym darczyńcą "Paczki" w tym roku została reprezentacja Polski w piłce nożnej. Po raz drugi w akcji wzięła udział para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie, kierowana przez prezesa Stowarzyszenia "Wiosna" ks. Jacka Stryczka, obdarowała 30 ubogich rodzin. Rok temu dzięki "Szlachetnej Paczce" pomoc otrzymało prawie 21 tys. rodzin, łącznie ponad 84 tys. osób. W 2015 r. rekordowa okazała się zarówno łączna wartość udzielonej pomocy, która wyniosła 54 mln zł, jak i średnia wartość jednej paczki - 2,6 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Finał akcji "Szlachetna Paczka"