Finał pierwszej edycji Akademickiej Ligi Logistyków Wincanton

DI
opublikowano: 10-12-2009, 12:58

Od ekologistyki i telematyki poprzez wykorzystanie sterowców do transportu ładunków ponadgabarytowych i powietrzne taksówki, aż po przesunięcie linii brzegowej i usypanie sztucznej wyspy u wybrzeży Polski – to według finalistów ALL Wincanton obraz logistyki w Polsce za 15 lat.

Przedstawienie wizji na 2025 rok było zadaniem finałowym dla uczestników pierwszej edycji konkursu ALL Wincanton. Zwyciężył zespół Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Logistycznego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Sześć najlepszych drużyn, wyłonionych w internetowych eliminacjach, wzięło udział w konferencji finałowej ALL Wincanton, która odbyła się w murach Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Na uczestników konkursu czekało niełatwe zadanie – mieli przedstawić wizję logistyki w Polsce w 2025 roku. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się odważne koncepcje, takie jak oparcie transportu publicznego na podwieszanych gondolach, masowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zastosowanie inteligentnych systemów transportowych, czy wprowadzenie nocnych towarowych linii tramwajowych. Niemal wszystkie prezentacje postulowały, aby logistyka 2025 roku służyła przede wszystkim społeczeństwu i środowisku naturalnemu.

Prezentacje uczestników oceniało jury, w którego składzie zasiadła kadra naukowa Akademii Ekonomicznej w Katowicach - prof. dr hab. Danuta Kempny, płk dr Zbigniew Grzywna, dr Krzysztof Niestrój, dr Piotr Hanus i mgr Sebastian Twaróg oraz praktycy z Wincanton – Katarzyna Orzeszek, dyrektor transportu krajowego i Grzegorz Zakrzewski, dyrektor personalny.

Po burzliwych obradach Jury zadecydowało, że najlepszą wizję zaprezentował zespół ze Szkoły Głównej Handlowej. Zwycięzcy, oprócz nagród rzeczowych, otrzymali zaproszenie do odbycia stażu w Wincanton, podczas którego będą mogli rozwinąć swoje zainteresowania w praktyce.

- Wysoki poziom merytoryczny, nastawienie na kształtowanie umiejętności praktycznych i duch przyjaznej rywalizacji to główne zalety ALL Wincanton. Bardzo cieszymy się, że pierwsza edycja konkursu spotkała się z tak dużym zainteresowaniem uczestników – do rozgrywek przystąpiło aż 17 zespołów z całej Polski. Wspólnie z Naukowym Kołem Logistyki DIALOG planujemy już realizację kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku – mówi Karolina Tatys, specjalista ds. projektów studenckich w Wincanton Polska.

Podczas konferencji finałowej uczestnicy nie tylko rozwiązywali ostatnie zadanie, ale też uczestniczyli w szkoleniach zorganizowanych przez Wincanton oraz Krajową Izbę Doradców Podatkowych, Oddział Śląski. Jednym z punktów programu była również ciekawa prelekcja na temat logistyki w wojsku, którą  wygłosił płk dr Grzywna. Natomiast wieczór upłynął już pod znakiem zabawy, na spotkaniu integracyjnym.

Celem ALL Wincanton było sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw. Organizatorzy zadbali o wysoki poziom merytoryczny, dzięki czemu uczestnicy mogli sprawdzić zarówno swoją wiedzę teoretyczną, jak i kompetencje organizacyjne i analityczne, tak ważne w pracy menedżera ds. logistyki. Konkurs wyróżniał się także innowacyjną formułą -  w pierwszym, internetowym etapie, uczestnicy rozwiązali 3 zadania. Do finału zakwalifikowały się: Niezależne Zrzeszenie Logistyków Politechniki Warszawskiej, Koło Naukowe Młodych Logistyków „Just in Time” z Wałbrzycha, Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Logistycznego z SGH w Warszawie, Koło Naukowe Transportu i Logistyki TRANSLOG z Akademii Morskiej w Gdyni, Koło Naukowe „Logistyka” z Politechniki Poznańskiej oraz Studenckiego Koło Naukowe Logistyki „Logisticad” z Politechniki Śląskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu