Financial Times: debata Hollande'a i Sarkozy'ego nie była przełomowa

PAP
opublikowano: 03-05-2012, 09:56

Debata telewizyjna kandydatów na prezydenta Francois Hollande'a i Nicolasa Sarkozy'ego nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia i nie dała Sarkozy'emu okazji do ostatecznego pokonania socjalisty, choć na to liczył - pisze w czwartek "Financial Times".

Jak pisze "FT", dla Sarkozy'ego środowa debata była "długo wyczekiwaną okazją" do odwrócenia niekorzystnych dla siebie sondażowych wskazań, które od dłuższego czasu dają kilkuprocentową przewagę socjaliście Hollande'owi. Była to także szansa na zmianę "czegoś, co stało się referendum niepopularności wobec (urzędującego) prezydenta (Sarkozy'ego), w rywalizację dwóch polityków i ich planów na wyciągnięcie Francji z kryzysu" - dodaje dziennik.

Sarkozy od początku blisko trzygodzinnej rozmowy "prezentował charakterystyczną dla siebie agresywną postawę", starając się wykazać u rywala brak znajomości pracy rządu i niekompetencję w sferze gospodarczej. Jednak Hollande, "najwyraźniej pamiętając o tym, jak niebezpiecznym i zdolnym dyskutantem jest Sarkozy, nie dał się onieśmielić (...), a pod koniec debaty sam przeszedł do ataku" - zauważa "FT", dodając, że Hollande sprawiał wrażenie opanowanego i zorientowanego w bieżących sprawach kraju kandydata na najwyższy urząd.

Brytyjski dziennik przewiduje, że "sztab wyborczy Sarkozy'ego będzie twierdzić, że to on wygrał debatę, ale w rzeczywistości nie stała się ona dramatycznym momentem przełomowym, którego oczekiwał" - podsumowuje.

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się w najbliższą niedzielę 6 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane