Finanse okiem kobiet

Wysota Karolina
opublikowano: 08-03-2018, 22:00

Polki w świecie finansów są niezależne, pewne siebie i dobrze przygotowane merytorycznie — takie wnioski płyną z raportu Pramerica Insight, zrealizowanego przez Ipsos na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Pramerica.

W ciągu ostatnich pięciu lat rola kobiet w podejmowaniu decyzji finansowych wzrosła. Dziś samodzielność w podejmowaniu decyzji deklaruje blisko 40 proc. ankietowanych. Kobiety częściej od mężczyzn sięgają też po poradę — co trzecia Polka twierdzi, że konsultuje swoje decyzje z bliskimi. Kobiety mają też większą wiedzę od mężczyzn na temat zarządzania długami, pieniędzmi oraz oszczędzania i inwestowania.

Panowie natomiast lepiej wypadają w teście wiedzy na temat inwestycji. Podejście do finansów różni się w zależności od dojrzałości. Kobiety w wieku 25-44 lata odważniej sięgają po produkty finansowe niż te powyżej 44. roku życia. Chętniej też dywersyfikują źródła oszczędności — nie skupiają się wyłącznie na podstawowych instrumentach finansowych. Polki, podobnie jak Amerykanki, są dziś niezależne i przedsiębiorcze. Z tą różnicą, że Polki bardziej koncentrują się na założeniu własnej firmy (36 proc.) i kupnie mieszkania (37 proc.), a Amerykanki oszczędzają na spokojną jesień życia. Dla obu narodowości głównym celem jest dziś zabezpieczenie finansowe rodziny.

Co ciekawe, kobiety w USA mniej efektywnie niż mężczyźni gromadzą oszczędności na emeryturę — wynika z opublikowanego w czerwcu badania Prudential Financial, a z raportu „Closing the Retirement Income Gender Gap” wynika, że co trzecia Amerykanka, w porównaniu z 45 proc. Amerykanów, posiada sprecyzowane cele emerytalne. Ponadto w porównaniu z mężczyznami Amerykanki przejawiają bardziej konserwatywne podejście do inwestycji. Rezultatem są różnice pomiędzy obiema płciami, jeżeli chodzi o oszczędności — kobiety posiadają bowiem przeciętnie o 32 proc. niższe saldo na koncie niż mężczyźni. W Polsce wyniki kobiet i mężczyzn są w większości zbliżone, co — zdaniem autorów raportu Pramerica Insight — potwierdza tezę, że Polki są niezależne i przezorne, dbają o swój komfort i poczucie bezpieczeństwa finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wysota Karolina

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu