Finansiści postawią na OFE

08-05-2014, 00:00

OFE czy ZUS

Ten temat elektryzuje całą Polskę. Specjalistów od rynków finansowych zapewne jeszcze mocniej. Gdyby Kowalscy posłuchali CFA (Charter Financial Analysts), cały rządowy pomysł mógłby się okazać fiaskiem. Na OFE stawia aż 83 proc. spośród 87 ankietowanych specjalistów, członków CFA Society Polan. 8 proc. badanych preferuje ZUS. Argumenty?

„ZUS, czyli system oparty na redystrybucji dochodów od osób pracujących do emerytów, jest w długim terminie skazany na chroniczną chorobę. Względy demograficzne sprawią, że w przyszłości politycy będą zmuszeni: dalej podnosić wiek emerytalny/podnosić składki na ZUS/podnosić podatki w celu zwiększenia dotacji budżetowych do ZUS. Niestety sprawa jest na tyle skomplikowana, że politykom obecnie bardzo łatwo jest mydlić oczy społeczeństwu”. (anonimowa opinia)

„OFE były bardzo źle zarządzane i źle przyczyniły się do rozwoju gospodarki (co pewnie wynikało głównie z błędnych uregulowań rynku — PTE po prostu więcej zarabiały w wyznaczonych ramach, nie przejmując się, że w ten sposób psują gospodarkę). Ale ekspozycja na akcje jest lepsza niż zapis księgowy w instytucji publicznej”. (anonimowa opinia)

Wejdź na ofeczyzus.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Finansiści postawią na OFE