Finansowanie pomostowe ułatwia wzięcie dotacji z UE

Monika Niewinowska
14-04-2003, 00:00

Jeszcze kilka lat temu z unijnej kasy trafiało do nas zaledwie kilka milionów euro. Obecnie strumień trafiających do Polski pieniędzy z UE sięga 60-80 mln EUR. Już od stycznia przyszłego roku będziemy mieli do dyspozycji około 2 mld EUR (około 8,5 mld zł) z funduszu strukturalnego.

Na zaakceptowaniu projektu i podpisaniu umowy o udzieleniu dotacji nie kończą się jednak schody do europejskich pieniędzy.

— Specyfika dotacji unijnych polega na tym, że należy mieć pieniądze na sfinansowanie przedsięwzięcia, żeby po jego zakończeniu móc uzyskać refundację. Zaliczka nie zawsze starcza na pokrycie kosztów — wyjaśnia Jerzy Kwieciński, dyrektor ds. małych i średnich przedsiębiorstw w polskim przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

Dodatkowe 8,5 mld zł to zastrzyk finansowy nie tylko dla bezpośrednich beneficjentów programów, ale również dla ich wykonawców, podwykonawców, dostawców i kooperantów. Fundusz strukturalny jest także wielką szansą dla banków.

— Przedsiębiorcy, gminy, agencje rządowe będą potrzebowali wsparcia w postaci finansowania pomostowego. W UE działaniami takimi zajmują się nie tylko banki, ale również powołane specjalnie fundusze, dysponujące środkami z budżetu państwa. Finansowanie pomostowe to usługa finansowa nie niosąca ze sobą praktycznie żadnego ryzyka. Dotacja nie jest wypłacana jedynie w przypadku niewłaściwego wykonania projektu — niezgodnie z umową dotacji, albo w przypadku defraudacji. To zdarza się bardzo rzadko. Nie sądzę, żeby ktoś będący przy zdrowych zmysłach połaszczył się na jednorazowy zysk z defraudacji środków, tracąc szansę na długoterminowe korzyści z kolejnych zamówień — twierdzi Jerzy Kwieciński.

Finansowanie pomostowe polega na udzieleniu kredytu, którego zabezpieczeniem jest cesja dotacji. Dzięki niemu instytucją zamrażającą na jakiś czas pieniądze niezbędne do realizacji projektu jest bank, a nie przedsiębiorca, rolnik czy gmina. Decydując się na udzielenie takiego kredytu, bank opiera się na umowie o przyznaniu dotacji. Ma dokładną wiedzę o przewidywanej długości realizacji projektu, a także zaangażowanych w jego realizację wykonawcach.

W wielu przypadkach kredyt taki będzie opiewał na niewielkie kwoty, przeznaczone na realizację programów rozwojowych w przedsiębiorstwach. Nie można jednak zapominać, że finansowanie pomostowe potrzebne będzie również beneficjentom środków przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne. Niewykluczone, że podobnie jak przy tworzeniu usług dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (program SME Finance Facility), tak i przy opracowaniu finansowania pomostowego, banki będą mogły liczyć na stymulację finansową. Niektóre instytucje przygotowują się do nowej sytuacji już dziś.

— Rozważamy wprowadzenie usługi finansowania pomostowego. W kontekście zbliżającej się akcesji należy spodziewać się wzrostu zainteresowania środkami pomocowymi, a co za tym idzie zapotrzebowania na kredyty pomostowe. Wcześniej czy później banki będą musiały wprowadzić taką ofertę. My pracujemy nad tym już teraz — mówi Waldemar Leszczyński z Fortis Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Finansowanie pomostowe ułatwia wzięcie dotacji z UE