Finisz kontroli nr 3

Mira Wszelaka
15-06-2005, 00:00

Jeszcze w czerwcu główny lekarz weterynarii jedzie do Moskwy ustalić datę czwartej rosyjskiej inspekcji, tym razem w zakładach rybnych.

Inspektorzy z Moskwy zakończyli wizytację 39 zakładów drobiarskich, jajczarskich i paszowych. Na wyniki kontroli zwyczajowo trzeba będzie nieco poczekać. Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii, spodziewa się ich nie wcześniej niż w połowie lipca.

— Na inspekcję czekają jeszcze zakłady rybne. Jej termin, ustalony na początek czerwca, opóźniły rosyjskie obchody Dnia Zwycięstwa. Teraz staramy się o wyznaczenie daty lipcowej, bo sierpień zwyczajowo jest miesiącem urlopowym. 22 czerwca wybieram się do Moskwy na rozmowy w tej sprawie — mówi Krzysztof Jażdżewski.

Na liście do czwartej kontroli zgłoszono 24 zakłady rybne, jednak zdaniem Krzysztofa Jażdżewskiego, do czasu przyjazdu Rosjan jeden lub dwa mogą się wykruszyć. Wizyta rosyjskich weterynarzy może potrwać dwa-trzy tygodnie. W kolejce na odwiedziny czeka także siedem zakładów przetwórstwa mięsa, dwa — obróbki jelit oraz kilkadziesiąt — mięsa czerwonego. Te ostatnie po usunięciu usterek wnioskują o powtórkę kontroli. Według optymistycznego scenariusza taka inspekcja mogłaby się odbyć nawet wczesną jesienią.

Moskwa dopuszcza na swój rynek tylko te firmy, które pomyślnie przejdą kontrole rosyjskich służb weterynaryjnych. W pierwszej turze spośród 75 wizytowanych przez Rosjan zakładów mięsnych jedynie 19 uzyskało pozwolenie na eksport. Certyfikatów nie otrzymały m.in.: Animex, Morliny, Duda czy Prime Food. Dostęp do rosyjskiego rynku ma także 35 mleczarni na 75 kontrolowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Finisz kontroli nr 3