Finisz sesji przyniósł ożywienie i wzrosty

Konrad Sobiecki
opublikowano: 14-07-2009, 00:00

Pierwsza sesja nowego tygodnia sprawiła inwestorom miłą niespodziankę. Poniedziałek na GPW rozpoczął się w ponurych nastrojach. Przemawiało za tym słabe zakończenie piątkowej sesji za oceanem i poranny spadek cen surowców. Po południu sytuacja zmieniła się jednak o 180 stopni.

Atmosferę poprawiła publikacja rekomendacji "kupuj" dla papierów Goldman Sachs przed jutrzejszą publikacją wyników finansowych przez analityków z Meredith Whitney Advisory Group. Zaraz potem kontrakty na amerykańskie indeksy wyszły nad kreskę, co pociągnęło za sobą również wskaźniki Starego Kontynentu (w tym również i na GPW), niwelując poranne spadki. WIG20 zatrzymał się jednak lekko powyżej 1800 punktów, gdzie pozostał już do końca sesji.

Wczorajsze wzrosty nie zostały poparte zwiększonymi obrotami. Przez cały dzień nie przekroczyły one mln zł. Gdyby nie duże zlecenia na dogrywkę, byłyby one około 300 mln zł mniejsze. Drożejące spółki stanowiły zdecydowaną mniejszość i były to przede wszystkim duże firmy.

Indeks blue chipów najmocniej wspierał BZ WBK. Wartość spółki wróciła do wyceny sprzed miesiąca. Według ostatnich analiz KBC Securities bank jest niedowartościowany i przygotowany na ożywienie z całego sektora (pisaliśmy o tym wczoraj). Mimo spadku cen ropy zarobić dał również paliwowy PKN Orlen.

Przez większą część sesji spadały notowania KGHM. Wielu inwestorów, wykorzystując ostatni wzrost, postanowiło zamknąć pozycje. Po poniedziałkowej sesji akcje spółki będą notowane już bez prawa do solidnej dywidendy. To obniży we wtorek indeks blue chipów o około 30 pkt. Kurs lubińskiego koncernu wyszedł na plus w ostatnich minutach sesji. Na KGHM przypadło blisko 30 proc. wszystkich obrotów.

Dużo gorzej radził sobie indeks średnich i mniejszych spółek. Mocno stracił Reinhold. Po blisko 20-procentowym wzroście w ostatnim tygodniu przyszedł czas na korektę. O prawie 7 proc. obniżył się kurs JW Construction. Inwestorom nie spodobało się wniesienie przez jednego z jej klientów wniosku o ogłoszenie upadłości dewelopera. Zarząd spółki mocno zdystansował się od tego wniosku i zapewnił, że obecna sytuacja nie daje do tego podstaw. WIG-Deweloper okazał się najsłabszym subindeksem na GPW.

Na sporym minusie znajdował się również kurs grupy NFI Empik Media Fashion. Pisaliśmy, że dostawcy największego w Polsce dystrybutora książek i multimediów podejrzewają, iż ma on poważne kłopoty. Prezes Empiku zaprzecza. Zapowiada, że w II kwartale spółka zarobiła podobnie jak w takim samym okresie ubiegłego roku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane