Czytasz dzięki

Fink: epidemia zmieni gospodarkę na zawsze

opublikowano: 31-03-2020, 09:04

Larry Fink, szef giganta rynku finansowego BlackRock, uważa, że skutkiem pandemii koronawirusa będzie zmiana psychologii inwestowania, praktyk biznesowych i zachowań konsumentów.

W dorocznym liście do akcjonariuszy BlackRock, Fink napisał, że pandemia spowoduje ponowną ocenę łańcuchów dostaw „just-in-time”, a także zależność od podróży lotniczych.

Laurence Fink
Zobacz więcej

Laurence Fink Bloomberg

- Przez 44 lata w finansach, nigdy nie doświadczyłem niczego podobnego do tego – napisał szef BlackRock. – Jakby nie było to dramatyczne, wierzę, że gospodarka odżyje, częściowo dlatego, bo w obecnej sytuacji brak niektórych przeszkód do ożywienia typowych dla kryzysu finansowego – dodał.

Fink zwrócił uwagę, że czerpiąc naukę z kryzysu finansowego 2008 roku, banki centralne szybko zajęły się przeciwdziałaniem kryzysowi na rynku kredytu, a rządy uruchomiły agresywną stymulację fiskalną. 

- Nie można jednak twierdzić, że świat jest już bez ryzyka, czy sugerować, że rynek znalazł dno – napisał. – Nie można tego wiedzieć – dodał.

Szef firmy zarządzającej 7,4 bln USD aktywów klientów wskazał jednocześnie na pozytywne aspekty obecnej sytuacji.

- W BlackRock mamy długoterminową perspektywę rynków i przyjmujemy długoterminową perspektywę prowadzenia firmy – napisał Fink. – Świat wyjdzie z tego kryzysu. Gospodarka się podniesie. A dla tych inwestorów, którzy patrzą nie na niepewny grunt pod nogami, ale na horyzont, są niesamowite możliwości na dzisiejszych rynkach – dodał.

Prezes BlackRock ujawnił, że niektórzy klienci firmy wykorzystali niedawną przecenę jako okazję do zasilenia portfela w więcej akcji.

- Wielu naszych klientów, nawet tych, którzy generalnie z racji profilu ryzyka preferują obligacje, szuka możliwości zwiększenia udziału akcji w portfeli na tym rynku – napisał Fink.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane