Czytasz dzięki

Finlandia sparaliżowana przez strajk w transporcie

opublikowano: 18-09-2015, 12:07

Ogólnokrajowy strajk przeciwko polityce oszczędności spowodował zamknięcie portów morskich i zakłócenia w pracy portów lotniczych w Finlandii.

Oprócz portów nie pracują także pracownicy spółek tramwajowych i autobusowych. Połączenia promowe ze Szwecją i Estonią wciąż jednak działają.

Strajkujący protestują przeciwko polityce oszczędności realizowanej przez rząd. Bezpośrednim powodem strajku było załamanie się rozmów dotyczących porozumienia zbiorowego w sprawie wynagrodzeń i czasu pracy.

Premier Finlandii Juha Sipila ogłosił w ubiegłym tygodniu plan działań, które pozwoliłyby ożywić gospodarkę kraju po trzech latach recesji. Rząd chce zmniejszyć ilość dni wolnych, zredukować ulgi mieszkaniowe dla emerytów i zredukować stawki płacy za nadgodziny i pracę w niedzielę.

- Państwo zaciągało dług w tempie prawie 1 mln EUR na godzinę przez ostatnie siedem lat, w dzień i w nocy, każdego dnia tygodnia. Nie możemy tego nadal robić – mówił Spila.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane